Česká ekonomika se na chvíli odrazila ode dna

Názor
Podle včera zveřejněného předběžného odhadu statistického úřadu česká ekonomika ve třetím kvartále mezičtvrtletně vzrostla o 6,2 procenta. Je to velmi dobrý výsledek, který ukazuje, že se firmám podařilo velmi rychle se oklepat z tragického druhého čtvrtletí a začít kompenzovat předchozí propady.
Podle včera zveřejněného předběžného odhadu Českého statistického úřadu (na snímku) česká ekonomika ve třetím kvartále mezičtvrtletně vzrostla o 6,2 procenta. Zdroj: Český statistický úřad

Ačkoliv zatím nejsou známy podrobnosti, je pravděpodobné, že hlavní zásluhu na tomto pozitivním obratu měl průmysl a služby, které byly negativním vývojem pandemie nejvíce postiženy. Na úplné vykrytí poklesu z prvního pololetí to samozřejmě ještě nestačí, ale vysoký růst ukazuje, jak česká ekonomika dokáže být v těchto časech flexibilní. A byl by to i hezký začátek nového trendu nebýt podzimní vlny nákazy, která v závěru roku přinese další pokles HDP.

Meziroční propad hospodářství se díky vývoji ve třetím čtvrtletí zmírnil na 5,8 procenta. V meziročním srovnání podle statistického úřadu zůstala všechna odvětví ekonomiky v červených číslech, na straně poptávky pak zejména investice a spotřeba domácností. Jak moc se jednotlivé složky nabídky a poptávky podílely na vývoji ekonomiky ve třetím kvartále, však bude jasné až na začátku prosince.

I když závěr roku nebude pro českou ekonomiku příznivý a vlastně se nedá dopředu dobře ani kvantifikovat z důvodu nejasnosti délky trvání nouzového stavu, respektive aplikovaných restriktivních opatření, je pravděpodobné, že propad HDP už nebude tak dramatický, jako ve druhém čtvrtletí. Proto ani celoroční výsledek české ekonomiky nemusí být až tolik vzdálený od námi dosud odhadovanými mínus sedmi procenty.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí výrazně ožila. Bohužel jen dočasně

×
  1. Ekonomika v ČR pomalu padala už před cirkusem zvaný koronavirus. Velký problém je zákaz výroby spalovacích motorů v roce 2030.Průmysl automotive bude už jen padat.Elektrické Citigo opravdu průmysl v ČR nezachrání.Elektrické auta budou vyrábět hlavně v Japonsku a USA.Evropa je velmi pozadu a už je prakticky ze hry venku.Naštěstí máme v ČR lithium za 2 biliony korun tak se přece jen stát napakuje a velký státní dluh se podaří umořit.Pokud teda výnos z těžby lithia neukradne Babiš pro sebe!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru