Česká ekonomika v mírné recesi

Názor
První předběžná čísla z o výkonu evropských ekonomik za poslední čtvrtletí loňského roku vyznívají s ohledem na situaci na energetických trzích ještě docela pozitivně. Zatímco německý hrubý domácí produkt (HDP) poklesl o dvě desetiny procenta, francouzský a belgický o jednu desetinu vzrostl.
Letošek bude poznamenaný vysokou inflací, a proto ani výkon tuzemského hospodářství nebude minimálně v první polovině roku silný. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Do tohoto obrázku zapadají i výsledky české ekonomiky, která v závěru roku poklesla v mezičtvrtletním srovnání o 0,3 procenta. S ohledem na vývoj inflace, respektive propad kupní síly obyvatel, je to stále velmi slušné číslo.

Slábnoucí domácí poptávku vykompenzoval lepší zahraniční obchod a investice stimulované ať už dlouhodobě přetrvávajícím napětím na trhu práce nebo snahou o dosažení energetických úspor.

Navzdory domu, že česká ekonomika ve druhém pololetí loňského roku procházela recesí, za celý rok 2022 dosáhla růstu 2,5 procenta. Řada odvětví a oborů ještě v prvním pololetí prožívala postcovidový restart, druhá půlka roku už byla v režii průmyslu.

PSALI JSME:
Německá ekonomika na konci loňského roku nepatrně klesla

Z průmyslu dokonce začaly přicházet první signály o zmírňování inflační vlny, a to především díky postupnému snižování cen komodit, zejména pak ropy a kovů.

Rok 2023 bude rovněž poznamenaný vysokou inflací, a proto ani výkon tuzemského hospodářství nebude minimálně v první polovině roku silný. Přesto lze očekávat, že díky zahraničnímu obchodu a pokračující investiční aktivitě se ekonomika začne postupně odrážet ode dna a ve druhém pololetí opět poroste.

Výsledkem za celý rok bude pravděpodobně stagnace, respektive kladná nula. Hlavním rizikem zůstává inflace a dostupnost komodit a dalších vstupů nutných pro chod tuzemského hospodářství.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika se ponořila do recese, teď je to oficiální

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Výrobci dál zdražují, ale pomalejším tempem

To, že inflaci zřejmě dochází dech, potvrzuje vývoj cen výrobců. Výrazné zlepšení situace hlásí průmyslníci i zemědělci. K poklesu tempa růstu cen výrobců přispívá nižší poptávka ze strany spotřebitelů, kterým se …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB