Česká ekonomika zůstává v dobré kondici. Opatrnost panuje v automobilovém průmyslu, firmy odkládají plánované investice

Názor
Českou republiku čeká letos dvou procentní růst, jak predikuje v listopadové prognóze na rok 2020 ministerstvo financí. Ekonomiku potáhne spotřeba domácností, která poroste dle predikcí o 2,4 %. Na růstu spotřeby se bude podílet i navýšení starobních důchodů.
V automobilovém průmyslu nyní panuje určitá opatrnost a některé firmy odkládají investice, které původně na letošek plánovaly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dobrou náladu spotřebitelů ovlivňuje i přetrvávající a extrémně nízká nezaměstnanost společně s rychlým zvyšováním mezd v loňském roce, nicméně růstové tempo bude letos spíše zvolna zpomalovat.

Obecně lze říct, že prognóza tuzemského hospodářství kopíruje trend zemí Visegrádské čtyřky, jejichž hospodářská situace je v současné době stále v dobré kondici. Určitá rizika v roce 2020 ale vidím v propadu německého automobilového průmyslu, na který je napojena řada českých subdodavatelských firem.

V tomto odvětví nyní panuje určitá opatrnost a některé firmy odkládají investice, které původně plánovaly na rok 2020. Obecně ale nepřevládá pocit nějaké přicházející krize. Dokonce se objevují i hlasy, že ekonomika eurozóny se recesi vyhne.

Autor je partner poradenské společnosti BDO
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika zůstává odolná vůči zpomalení, ale zaostává za Maďarskem a Polskem

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ekonomiku táhly dolů slabé investice

Špatný, ale přece o něco málo lepší, než naznačoval předběžný odhad, je výsledek českého hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Podle čísel zveřejněných tento týden poklesla ekonomika ve …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

V práci mrtvého brouka nehrajte. Prodraží se to

Poradna
Za chyby se platí, s tím většina z nás tak nějak počítá. Ale když opravdu dojde na placení, je rázem po vyrovnanosti. Zvlášť, když jsme udělali chyby v práci a namísto výplaty si domů neseme smutný účet jak z filmové komedie – vytažení, vysušení, odbahnění. Na náhradu za způsobenou škodu však zaměstnavatel nemá nárok automaticky. Na druhou stranu i pouhá nevšímavost nás může stát hodně draho.
Rolovat nahoru