Česká harmonizovaná inflace: Z deváté nejnižší rázem devátá nejvyšší

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se česká harmonizovaná inflace dostala nad úroveň tří procent a je aktuálně devátou nejvyšší v rámci celé EU.
Česká republika stále patří mezi země s nejrychleji rostoucími náklady na bydlení, konkrétně nájemného a elektrické energie. Ilustrační foto: FAEI.cz

Zafungoval nízký srovnávací základ z předchozího roku, a tak z předchozích 2,2 procenta inflace poskočila i v důsledku meziměsíčního zdražení potravin, alkoholu a PHM na 3,1 procenta.

Stále platí, že Česká republika patří mezi země s nejrychleji rostoucími náklady na bydlení, konkrétně nájemného a elektrické energie. A na čelních místech je Česko i nadále v žebříčcích zdražování hotelových a restauračních služeb.

Pohled do podrobných dat potvrzuje to, co už bylo patrné z národní inflace. Inflace se přestěhovala do služeb. Bohužel nic zatím nenaznačuje, že by se inflační tlaky ve službách výrazně zmírňovaly.

Proč by nakonec ale měly, když služby počítají s růstem poptávky a cenová citlivost zákazníků zdá se poněkud klesá. Například cestovní ruch zažívá boom, přijíždí stále více návštěvníků ze zemí, kde jsou zvyklí ještě na podstatně vyšší ceny.

Kolem trojky se česká harmonizovaná inflace udrží i v nejbližších měsících. Není to samozřejmě žádná tragédie, avšak s ohledem na trendy některých významných položek si vývoj inflace zasluhuje zvýšenou pozornost.

Nejvyšší inflaci má v rámci EU Rumunsko a Belgie, nejnižší Litva a Dánsko, mimochodem vždy jedna země eurozóny a jedna mimo.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. LS Ladislav Stančík

    Stále se mi potvrzuje dojem, že inflaci tato chunta uměle vyvolává, protože, když neumí pozitivně ovlivňovat příjmovou část HDP klasicky, tak pomocí inflace je úspěch zaručen. Všimněte si např. cca 30% zdražení léků. Gratulace.

  2. Mi Milan

    Za inflaci může rovným dílem vláda a ČNB. Pokud neumíte zkrotit inflaci tak je potřeba vyměnit osazenstvo těchto institucí.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB