Česká pošta letos cílí na ztrátu 800 milionů korun. Nebude zdražovat, ani propouštět

Česká pošta, která zaměstnává necelých 28 tisíc pracovníků a patří mezi čtyři největší zaměstnavatele v zemi, nechystá propouštění, ani žádné zdražování svých základních služeb typu zasílání dopisů a zásilek. Tento týden to uvedl generální ředitel podniku Roman Knap v rozhovoru s ekonomem Lukášem Kovandou v pořadu TV Nova „Naše Česko“.
V příštím roce Česká pošta navzdory nárůstu nákladů a obecné inflaci neplánuje zdražování svých základních služeb typu zasílání dopisů a zásilek. Ilustrační foto: FAEI.cz

Knap rovněž řekl, že Česká pošta za letošní rok cílí na výsledek hospodaření v podobě ztráty přibližně 800 milionů korun. Ztráta by tak podle něj měla být o zhruba půl miliardy korun nižší než za loňský rok. Dodatečné náklady pandemie, jež se do ztráty promítají též, vyčíslil za uplynulých dvanáct měsíců na zhruba 70 milionů korun.

Pošta doplácí na to, že počínaje rokem 2018 z různých důvodů neobdržela od státu platbu za poskytování univerzálních služeb čítající 1,5 miliardy korun ročně. „Dohromady tak podnik nyní kvůli tomu přichází už takřka o šest miliard korun,“ vypočetl Knap.

Knap uvedl, že Česká pošta je letos dostatečně připravena na tradiční adventní nápor. Balíky bude podle jeho předběžných slov schopna odbavovat ještě 21. prosince, což je pozdější datum, než jaké zatím uvedla konkurence.

PSALI JSME:
Česká pošta zruší přes dva tisíce pracovních míst. Podniku to prospěje, bude lépe čelit výzvám doby

Šéf České pošty ovšem potvrdil dřívější varování, o němž již média informovala, že pokud nedojde k významné změně ve struktuře podniku, hrozí mu ekonomický kolaps. Struktura by nově měla vypadat tak, že dojde k striktnímu oddělení dotovaných a komerčních aktivit České pošty, přičemž uvedené dvě části se rozdělí do dalších podčástí.

V příštím roce Česká pošta navzdory nárůstu nákladů a obecné inflaci neplánuje zdražování svých základních služeb typu zasílání dopisů a zásilek. Nechystá se ani propouštět. Finančně se svoji situaci snaží vylepšovat kromě jiného prodejem již nepotřebných budov, což je vzhledem k současným cenám nemovitostí a úrovni technologického rozvoje ekonomicky opodstatněný krok.

Snížení počtu poboček takové, jež by stále bylo v souladu s příslušnou legislativou EU, by podle Knapa přineslo podniku úsporu zhruba jedné miliardy korun, musí k němu však existovat politická vůle. „Pobočky České pošty zejména na venkově plní roli míst sociálního kontaktu, senioři hojně využívají pošt k osobnímu vybírání svých důchodů,“ doplnil ekonom Lukáš Kovanda.

PSALI JSME:
Česká pošta letos vyhlíží nejnižší zisk v historii. Koncem 90. let vydělávala hodně přes miliardu

Zavřít reklamu ×
  1. co to melou za mesmysly ze se nebude propoustet.uz 2x jsme podepisovali papir ze bereme na vedomi to, ze muzeme byt propusteni. a chysta se redukce zamestnancu a ruseni okrsku. to se uz vi. tak co to mele za blaboly.

  2. Česká pošta je největší sběř, se kterou jsem se setkal. Dop. zásilky v K.Varech zásadně nedoručují, dokonce nám bylo řečeno, že ČP nemá povinnost doručovat zásilky, že si máme na poště vyplnit žádost o doručení a podobné nesmysly.. Má 83 letá maminka už byla 7x o dvou francouzských holích pěšky na poště. Drzost, neschopnost a šlendrián je cítit z každého kontaktu s touto institucí. Sám bydlím na vesnici a doručovatelka předala můj doporučený dopis místnímu recidivistovi a alkoholikovi, ten jej zase dal dál, a tak se ke mě dostal dopis za 10dní, čímž jsem ztratil nárok na odvolání, protože podle ČP to bylo doručeno včas. Nedivím se, že ČP krachuje, protože kdokoliv má trochu rozumu, vyhýbá se ČP jak jen to jde. Kde je hrdost a čest postiliona, jen unavené, netečné tváře doručovatelů, zvyklých na urážky a nezasloužené astronomické platy managementu, zlaté padáky, ale jako firma je ČP nepoužitelná. Doručovatel, který nedoručuje, jen roznáší Oznámení o nezastižení adresáta je k ničemu. Dříve tomu tak úplně nebylo, teď tomu tak je, doručovatelé mají jistě důvod, proč to dělají, ale jakkoliv mi je jejich situace upřímně líto, mne zajímá výsledek a tedy že pošta přestala doručovat. Řešením může být citát klasika: Malá revoluce není nikdy na škodu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Akcie Monety vylétly na historický rekord

Akcie banky Moneta se dnes na pražské burze prodávají za nejvyšší cenu v historii jejich tamního obchodování. Dnes zatím přidaly až 4,2 procenta. Poskočily na cenu až 93 korun za akcii. Dosud jejich nejvyšší …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB