Česká sdílená ekonomika roste. Má novou cestovatelskou platformu

Airbnb, webová služba zprostředkující pronájem ubytování, byla jen počátkem. Sdílená ekonomika totiž stále hlasitěji promlouvá do mezinárodního tržního prostředí. A její vliv ovlivňuje životy živnostníků i ekonomickou rozvahu právnických osob. Češi objevují nové možnosti a chtějí pronajímat pozemky jinak. 
Český startup přišel s lokální variantou umožňující prostřednictvím jejich aplikace pronajímat nevyužívané pozemky pro karavany a stany. Foto: bezkempu.cz

Z průzkumu společnosti Ipsos totiž vyplývá, že téměř třetina Čechů ví, že sdílená ekonomika dnes představuje pronájmy, výměnu a sdílení majetku. Skoro každý čtvrtý Čech už dokonce nějakou službu vyzkoušel. Reprezentativní dotazování pro Českou asociaci sdílené ekonomiky rovněž ukázalo, že deset procent populace uvažuje o tom, že by se do „šedé ekonomiky“ zapojilo.

Airbnb dovoluje lidem odemknout své domovy a vydělat z nich peníze, uvedl v prohlášení pro server Next Billion Shawn Sullivan, vedoucí útvaru veřejné politiky společnosti Airbnb pro Střední Ameriku a Karibik a dodal: Podporujeme odlišný způsob cestovního ruchu, který těží z místních komunit. Devadesát sedm centů z každého dolaru zůstává hostitelům. Dopad pro místní komunity je masivní. Sdílená ekonomika podle něj není jen přínosem pro mezinárodní cestovní ruch, ale podporuje i rozvíjející se státy.

Sdílení, nebo okrádání?

Již od poloviny srpna 2014 u nás působí alternativní taxislužba Uber. Nejprve ji reprezentovali profesionální dopravci, ale už o dva měsíce později začala fungovat i jako přivýdělek pro běžné řidiče. Tím však také obchází pravidla pro taxi. Uber se tehdy hájil, že není taxislužbou, ale právě sdílenou ekonomikou. Dnes u nás pro dopravce jezdí zhruba 2000 řidičů. Tisícovka dalších působí v dresu estonské společnosti Taxify.

Diskuze o službě Uber se netýká placení daní. Jedná se o svobodu a spravedlivou hospodářskou soutěž, hlásají na blogu Tine Thygesen odpůrci Uberu v Dánsku a dodávají: Taxikáři nebudou řídit méně, jenom proto, že se mění poskytovatelé služeb. Noví řidiči a společnosti musí samozřejmě platit daně a zacházet dobře se svými zaměstnanci, stejně jako všechny ostatní podniky. Chceme rovné příležitosti pro všechny.

Jenže cestovní ruch i taxislužby jsou lukrativním byznysem. Dočkáme se v brzké době protestů hoteliérů či majitelů kempů? Vždyť Soudní dvůr EU koncem minulého roku rozhodl, že Uber není sdílená ekonomika, ale přepravní služba a že tedy musí mít licenci a dodržovat zákony země, v níž působí. A to už vůbec nemluvíme o dopadech rozmáhajícího se sdílení na daňový či penzijní systém.

Labutí píseň kempů?

Airbnb dnes otevírá dveře k zajímavému a dostupnému ubytování. Na webových stránkách má více než 600 000 nabídek ve více než 34 000 městech. A tak český startup bezkempu.cz přišel s lokální variantou umožňující prostřednictvím jejich aplikace pronajímat nevyužívané pozemky pro karavany a stany. Nápad byl tedy od začátku z našich hlav, ale záhy jsme zjistili, že něco podobného již existuje v zahraničí, což nás ještě utvrdilo v tom, že se jedná o životaschopný projekt. Naší inspirací byl zejména americký HipCamp a francouzský Gamping, vysvětluje pro server Finanční a ekonomické informace prapočátek aplikace zakladatel Pavel Nohejl.

Kempaření je dnes opět v kurzu, a tak jsou oblíbená místa stanařů a karavanistů zamluvena již dlouho dopředu. Stačí jedno kliknutí a BezKempu najde volné pozemky pro stanování i karavanování. Jsme karavanisté a tento nápad vznikl při jedné z našich četných diskuzí v přírodě a na divoko. Kempování nám přinášelo často stres, zda najdeme vhodné místo a jestli nás nikdo nevyhodí. Raději jsme ani nesvítili, dodává Nohejl.  

Vývojáři ale chtějí své dítě rozvíjet i dále. Do budoucna chystáme propojení ubytování se zážitky a aktivitami v okolí, jako jsou například návštěva sklípku, degustace vín, práce na farmě či na vinici, jízda na koních, kurzy keramiky či třeba let balonem.

Trh sdílené ekonomiky poroste

Ačkoli si tedy lidé pod sdílenou ekonomikou podle průzkumu nejčastěji představí pronájem bydlení, taxislužbu či půjčovnu aut a spolujízdu, tak na pronájmu pozemků nebo třeba i sdíleném hlídání dětí je patrné, že trh ještě není zcela saturován.

Měli bychom ale přeci jen rozlišovat. Něco jiného je, když parta studentů nabídne svůj pokoj během prázdnin, když ho nevyužívají, než když sdílené bydlení na realitním trhu šponuje ceny nemovitostí, protože zahraniční i domácí investoři skupují byty za účelem šedého” pronájmu turistům.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB