České dluhopisy nadále atraktivní

Názor
Dle nových údajů ministerstva financí byl podíl nerezidentů na celkové držbě českých státních dluhopisů i na konci května stále lehce nad 30 procenty, tedy tam, kde kolísá už rok.
České dluhopisy jsou pro investory i nadále atraktivní. Ilustrační foto: Ministerstvo financí

České „govies“ samozřejmě nesou zřetelně vyšší výnosy než, dejme tomu, dluhopisy kterékoli země eurozóny. Rozdíl ve výnosech lze ale do značné míry vysvětlit odlišnými očekáváními ohledně dalšího vývoje měnové politiky České národní banky (ČNB, brzké a rychlé zvyšování sazeb – pozn. aut.) versus Evropské centrální banky (ECB, zvyšování sazeb až někdy kolem roku 2024).

A v tomto světle lze brát zájem nerezidentů o české vládní cenné papíry jako známku toho, že se nadále žádného katastrofálního rozvalu českých veřejných financí nebojí. Což samozřejmě neznamená, že tento rozval nepřijde.

Žádnou větší obavu nicméně nesignalizovala ani zbrusu nová zpráva ze světa ratingů, kterou je hodnocení České republiky z dílny agentury Fitch. Ne že by pověst ratingových agentur byla (přinejmenším od událostí kolem roku 2008, pozn. aut.) bez poskvrny. Ale zkrátka to vypadá, že cizina je ohledně české fiskální budoucnosti optimističtější, než mnozí domácí pozorovatelé.

Autor je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Agentura Fitch potvrzuje Česku rating. Rozvrat veřejných financí neočekává

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru