České domácnosti se stále více zadlužují

Vzdělávací systém by se měl více zaměřit na finanční gramotnost, tak aby nedocházelo k zadlužování mladých lidí skrze spotřebitelské úvěry s vysokými úrokovými sazbami. Negativní úlohu sehrávají sociální sítě, které v mladých lidech vyvolávají finančně nákladné touhy vedoucí k jejich zadlužování.
Vzdělávací systém by se měl více zaměřit na finanční gramotnost. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle údajů České národní banky se české domácnosti prudce zadlužují. V červenci byl evidován meziroční růst dluhů domácností u bank a družstevních záložen o 106 miliard korun na 1 809 miliard korun. Lidé si půjčují hlavně na nákup nemovitostí, různé formy hypotečních úvěrů tvoří více než tři čtvrtiny dluhů domácností.

K tomuto trendu přispívá růst cen na realitním trhu, který vede k růstu průměrné výše hypotéky na 2,75 milionu korun. Dalším významným faktorem jsou nízké úrokové sazby, které lákají k čerpání hypotečních úvěrů. Průměrná výše úrokových sazeb na hypotékách se momentálně pohybuje hluboko pod úrovní inflace.

Objem spotřebitelských úvěrů rovněž narůstá. Ke konci července dosahoval výše 264 miliard korun. Někteří lidé využívají spotřebitelské úvěry ke stabilizaci životní úrovně, která se jim v průběhu koronavirové krize mohla snižovat. Takové řešení krizové situace však není správné. Lidé by spíše měli snížit svou životní úroveň a zbytečně se nezadlužovat. Zvláště když nemají jisté příjmy, které by mohli využít na splácení dluhů v budoucnu.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena