
Zatímco v prvním čtvrtletí byla česká ekonomika zasažena opatřeními v boji proti koronaviru pouze ve druhé polovině března, ve druhém kvartále byla restriktivní opatření v platnosti po dobu téměř dvou měsíců.
„Výraznější propad tak českou ekonomiku teprve čeká,“ říká ekonomka Komerční banky Jana Steckerová s tím, že první odhad hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí by měl být zveřejněn 31. července.
„Naše prognóza zatím počítá s poklesem ekonomiky o 8,6 % mezičtvrtletně a 11,1 % meziročně. Ve druhé polovině letošního roku by však již mělo dojít k postupnému oživení ekonomiky. Závislé však bude na oživení v eurozóně, se kterým naše prognóza počítá. Za celý letošní rok tak očekáváme pokles HDP o 6,8 % a v roce příštím pak růst o 7,1 %,“ dodává ekonomka.
Podle Tomáše Lébla, analytika skupiny AXA ČR a SR, panuje široká shoda, že si letos české hospodářství projde, podobně jako většina světa, hospodářskou recesí. „Odhady její hloubky a rychlosti následného zotavení se však liší. Obojí bude hlavně záviset na tom, zdali patrné oživení sentimentu nezadusí obavy z příchodu další vlny nákazy,“ domnívá se analytik.
Vyšší spotřeba vlády a také vyšší čisté exporty kompenzovaly mezičtvrtletní pokles ekonomiky jen částečně. Míra zisku firem podle údajů ČSÚ poklesla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,2 procentního bodu.
„Podnikům v České republice se přestává dařit. Jejich míra zisku meziročně klesla o 0,3 procentního bodu. Naopak celkové mzdové náklady meziročně vzrostly o 2,6 procenta,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
„Na nižší úrovně už v předchozích letech tlačily ziskové marže rostoucí mzdové náklady, které se firmám nedařilo přesouvat na koncové zákazníky. Přitom ještě v roce 2016 se míra zisku firem nacházela nad úrovní 51 %,“ připomíná Steckerová.
„České firmy šláply na brzdu investic. Míra jejich investic klesla v letošním prvním čtvrtletí nejvýrazněji od roku 2014 a ziskovost firem, měřená mírou zisku, klesla nejníže za celé období minimálně od roku 2005,“ doplňuje hlavní ekonom Czech Fund a Lukáš Kovanda. Podle něj to souvisí nejen s koronavirem, ale také se znatelným růstem mezd uplynulých let, jenž se firmám zakousl do zisků.
„A současně jim vzal část prostředků k investování, proto je i míra investic firem z letošního prvního čtvrtletí nejnižší minimálně od roku 2005,“ dodává Kovanda. „Míra investic poklesla (o 3,9 pb mezikvartálně) a dosáhla 26,3 %. Výraznější propad má však ještě před sebou,“ soudí Jana Steckerová.