OECD předpovídá Česku takřka desetiprocentní propad. Nezaměstnanost by však měla zůstat poměrně nízko

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své dnes zveřejněné prognóze předpokládá letošní propad tuzemské ekonomiky čítající 9,6 procenta. To je pesimističtější odhad, než nač ukazuje aktuální, květnový konsensus trhu (minus 7,9 %, viz pravidelné šetření ČNB).
oecd_Depositphotos_159665878_s-2019

Jde také o pesimističtější odhad v porovnání s prognózou tuzemského ministerstva financí (minus 5,6 procenta), České národní banky (minus 8 procent), Evropské komise (minus 6,2 procenta) i Mezinárodního měnového fondu (minus 6,5 procenta).

Po dubnovém citelně horším výsledku české průmyslové výroby či zahraničního obchodu není pesimističtější prognóza OECD příliš překvapivá. Naopak pozitivním překvapením je – navzdory pesimistickému výhledu ohledně vývoje ekonomiky jako celku – udržení odhadu letošní míry nezaměstnanosti v ČR na poměrně nízké úrovni 3,5 procenta. To je sice mírně horší nebo stejný odhad, než jaký uvádějí ministerstvo financí (3,3 %) a Česká národní banka (3,5 %), ale zase příznivější prognóza, než jakou má Evropská komise (5 %) či Mezinárodní měnový fond (7,5 %).

Ve světle nejnovější prognózy OECD a prognóz dalších institucí je zřejmé, že zejména tuzemské ministerstvo financí bylo ve své poslední, dubnové prognóze neudržitelně optimistické, pročež zřejmě navýší svůj letošní odhad míry nezaměstnanosti v ČR a zároveň sníží odhad výkonu tuzemské ekonomiky jako celku.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Eurozóna: Indikátory prudce klesají

Zářijový PMI průzkum (index nákupních manažerů, pozn. red.) potvrzuje to, co již signalizovaly průzkumy za předchozí měsíce: Ekonomická aktivita v eurozóně prochází slabším obdobím a hrubý domácí produkt (HDP) má v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB