OECD předpovídá Česku takřka desetiprocentní propad. Nezaměstnanost by však měla zůstat poměrně nízko

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své dnes zveřejněné prognóze předpokládá letošní propad tuzemské ekonomiky čítající 9,6 procenta. To je pesimističtější odhad, než nač ukazuje aktuální, květnový konsensus trhu (minus 7,9 %, viz pravidelné šetření ČNB).
oecd_Depositphotos_159665878_s-2019

Jde také o pesimističtější odhad v porovnání s prognózou tuzemského ministerstva financí (minus 5,6 procenta), České národní banky (minus 8 procent), Evropské komise (minus 6,2 procenta) i Mezinárodního měnového fondu (minus 6,5 procenta).

Po dubnovém citelně horším výsledku české průmyslové výroby či zahraničního obchodu není pesimističtější prognóza OECD příliš překvapivá. Naopak pozitivním překvapením je – navzdory pesimistickému výhledu ohledně vývoje ekonomiky jako celku – udržení odhadu letošní míry nezaměstnanosti v ČR na poměrně nízké úrovni 3,5 procenta. To je sice mírně horší nebo stejný odhad, než jaký uvádějí ministerstvo financí (3,3 %) a Česká národní banka (3,5 %), ale zase příznivější prognóza, než jakou má Evropská komise (5 %) či Mezinárodní měnový fond (7,5 %).

Ve světle nejnovější prognózy OECD a prognóz dalších institucí je zřejmé, že zejména tuzemské ministerstvo financí bylo ve své poslední, dubnové prognóze neudržitelně optimistické, pročež zřejmě navýší svůj letošní odhad míry nezaměstnanosti v ČR a zároveň sníží odhad výkonu tuzemské ekonomiky jako celku.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny nových automobilů i ojetin citelně rostou

V Německu sice už teď hovoří o nejzávažnější krizi autoprůmyslu za sto let, avšak z cen v českých autoprodejnách nic takového vyčíst nelze. Jako by autoprůmysl vlastně nebyl koronavirem nijak dotčen a jako by se …

Koruna padá, skepsi nepodléhejme

Koruna citelně oslabuje. Za uplynulý třicet dní oslabila vůči euru z kurzu pod úrovní 26,10 na hodnotu, z počátku tohoto týdne, nad 27,20 koruny za euro, tedy na nejslabší úroveň od letošního května.  

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Hokejista nerovná se automaticky milionář. Takových je jen zlomek,“ říká kladenský útočník

Rozhovor
S hokejem začínal poměrně pozdě, až v sedmi a půl letech, v rodném Chomutově. Tam zažil první góly, první pády na tvrdý led. A taky dva drsné pády životní. Ale i díky nim se naučil, že je vždy dobré mít naspořeno pro strýčka Příhodu, a že je spousta věcí, které si kupujeme, ale vlastně vůbec nepotřebujeme. „K tomu, aby byl člověk milionář, nepotřebuje mít miliony na kontě,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz kladenský …
Rolovat nahoru