Ekonomiku táhly dolů slabé investice

Názor
Špatný, ale přece o něco málo lepší, než naznačoval předběžný odhad, je výsledek českého hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Podle čísel zveřejněných tento týden poklesla ekonomika ve srovnání s koncem roku o 3,3 % a meziročně tak ztrácí dvě procenta.
Ekonomice zatím chybí nejenom turisté, ale především nové zakázky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na sestupné fázi bylo české hospodářství před nástupem koronakrize, avšak necelé tři týdny restrikcí a dobrovolných odstávek stáhly ekonomiku do hluboké recese. A to ještě budou výsledky prvního čtvrtletí vypadat „skvěle“ proti tomu, co nás čeká za čísla ve druhém čtvrtletí.

Z letmého pohledu na poptávkovou stranu ekonomiky zjistíme, že hlavní tíha propadu ekonomiky jde na vrub investicím, které se oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku snížily o téměř desetinu. Radikálními škrty prošly investice do strojů a zařízení, dopravních prostředků a citelně firmy omezovaly i své aktivity v nemovitostech. V plusu tak zůstaly pouze investice do bydlení, které však tentokrát vzrostly spíš jen symbolicky.

PSALI JSME:
Výrazný pokles ekonomiky v prvním čtvrtletí potvrzen

Na výsledcích ekonomiky se negativně podepsal i zahraniční obchod v důsledku rychlejšího poklesu exportu. Vláda naproti tomu své utrácení v úvodu roku výrazně navýšila. Nástup koronakrize vedl i k omezení spotřeby domácností. Meziroční výdaje na spotřebu sice stagnovaly, avšak s ohledem na dřívější očekávání jde přece jen o dost výrazný posun k horšímu.

Na nabídkové straně ekonomiky je vidět výpadek průmyslu i služeb (především pak obchodu a dopravy), které postihlo zastavení aktivity. Jediné v plusu zůstalo stavebnictví, které se těšilo dostatku zakázek a jeho hlavním problémem byl v té době nedostatek zaměstnanců a ochranných pomůcek.

První čtvrtletí bylo zatím jen startovní fází recese, která nabrala na síle až následně. Tragické výsledky průmyslu a obchodu zatím nejsou k dispozici ani za duben, avšak o dvouciferné propady v řádu dvacet a více procent nebylo nejspíš nouze. Postupné uvolňování restrikcí a ukončování dobrovolných odstávek v automobilovém průmyslu však postupně povede ke stabilizaci ekonomiky.

PSALI JSME:
Ekonomika chřadne. Roste nezaměstnanost a stát se zadlužuje

Přesto nelze zatím hovořit o brzkém návratu k dřívějšímu normálu. Ekonomice totiž zatím chybí nejenom turisté, ale především nové zakázky. Jak totiž naznačují – sice zatím jen průzkumy – obrat u zakázek v průmyslu zatím ještě rozhodně nenastal.

Výsledky prvního čtvrtletí nám zatím nedávají důvod měnit náš letošní výhled desetiprocentního propadu ekonomiky. Rizikovým faktorem zůstává zahraniční poptávka a případný rychlý vzestup nezaměstnanosti, který by zasáhl do dalšího vývoje spotřeby i investic domácností.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nálada v tuzemském průmyslu na bodu mrazu. Průmyslníkům vadí slabá koruna

Zavřít reklamu ×
  1. Hloupost! Ekonomiku táhnou dolů enormné množství darmožráčů, placených ze státního rozpočtu!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý začátek roku v průmyslu

Podle dat statistického úřadu zveřejněných v závěru minulého týdne se českému průmysl start do nového roku příliš nevyvedl. Za meziměsíčním poklesem o 2,3 procenta totiž stojí především zpracovatelský průmysl a ani …

Smíšené výsledky stavebnictví

Statistické výsledky prvního měsíce ve stavebnictví vypadají jako smíšené. Na jedné straně je zde vidět mírný růst oproti prosinci, za kterým stojí inženýrské stavitelství, na straně druhé pokračuje další útlum …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.