Jak Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) informovala společnost ČEZ, smlouva byla podepsána při nedávné návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v České republice. Obohacený uran bude po přeměně na palivo využíván v Dukovanech.
Dosud platilo, že obohacený uran a palivo dodávala do nejstarší české jaderné elektrárny právě ruská společnost TVEL ze státního holdingu Rosatom. ČEZ se začal zbavovat závislosti na ruských dodávkách bezprostředně poté, co Kreml rozpoutal na Ukrajině největší ozbrojený konflikt od konce druhé světové války. TVEL tak přišel nejen o kontrakt na Dukovany, ale i Temelín.
Už na konci letošního roku by tak do Dukovan měla dorazit první dodávka palivových souborů společnosti Westinghouse, po několika měsících by měla následovat rovněž zásilka paliva pro Temelín. S diverzifikacemi dodávek pro Temelín začal ČEZ ještě před ruskou invazí. Už v roce 2019 zavezl do tamního reaktoru prvního bloku šest zkušebních palivových souborů Westinghouse.
Na jaře 2020 pak ČEZ vyhlásil výběrové řízení, do něhož se přihlásily americký Westinghouse, francouzský Framatome a ruský TVEL. V dubnu 2022, téměř dva měsíce po agresi na Ukrajině, vybral ČEZ dva dodavatele: Westinghouse a Framatome, ruská firma vypadla. Hodnota kontraktu se pohybuje v řádu miliard korun, dodávky potrvají asi 15 let.
První palivo pro Dukovany
Do jaderné elektrárny Dukovany zatím přiveze první palivový soubor ze své švédské továrny americký Westinghouse. Podle informací FAEI.cz ale ČEZ jedná také s francouzskou firmou Framatome, že by vedle Temelína vyráběla palivo také do Dukovan – kvůli bezpečnosti dodávek.
„Už na konci letošního roku, nám přiveze Westinghouse palivové soubory do Dukovan. Aktuálně zde dokončujeme rozšíření skladovacích prostor a platí, že i nadále budeme držet zásobu na minimálně tři a více let,“ uvedl pro FAEI.cz Bohdan Zronek, člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ.
Tarik Choho, prezident společnosti Westinghouse Nuclear Fuel, sdělil, že jeho firma vyrobila už více než 1,5 tisíce palivových souborů pro reaktory typu VVER-1000, které už byly ověřeny provozem.
„Do Dukovan plánujeme přivézt nejnovější verzi vycházející z palivových souborů určených pro reaktory VVER-440, které už používá Rovenská jaderná elektrárna na Ukrajině. A věříme, že bude stejně úspěšné,“ dodal Choho.
Uran obohatí Francouzi
Začátkem března pak francouzská společnost Orano podepsala smlouvu s českou elektrárenskou společností ČEZ na zajištění služeb obohacování uranu pro Dukovany. Po dlouhodobé smlouvě na obohacování uranu, která byla podepsána koncem roku 2023 pro Jadernou elektrárnu Temelín, jde tak o druhý kontrakt s Orano. V případě Temelína je spolupráce již dlouhodobá, v případě Jaderné elektrárny Dukovany jde o novou spolupráci.
„Zajištění západního poskytovatele služeb obohacování uranu pro Dukovany je nejen důležitým krokem pro českou energetiku, ale i pro celou Českou republiku. Významně se tím dále posiluje energetická bezpečnost,“ uvedl po podpisu Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ.
„Jsme rádi, že můžeme prodloužit dlouhodobou spolupráci se svým osvědčeným zákazníkem, společností ČEZ. Tato smlouva je obnoveným a pevným důkazem důvěry tohoto českého zákazníka v know-how a spolehlivost společnosti Orano,“ konstatoval Nicolas Maes, generální ředitel Orano.
Maďarsko zůstává ruské
Naopak Maďarsko se rozhodlo pro ruskou cestu. Jak informoval web České tiskové kanceláře, České noviny, loni v létě podepsalo s Ruskem upravenou stavební smlouvu o rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks o dva bloky. A na podzim se maďarská vláda dohodla s ruským koncernem Rosatom na časovém harmonogramu výstavby.
Maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó na společné tiskové konferenci s šéfem Rosatomu Alexejem Lichačovem uvedl, že nové bloky zahájí provoz na začátku příštího desetiletí. Prohlásil, že zajištění dodávek energie není pro Maďarsko ideologickou ani politickou záležitostí, ale otázkou „fyzické reality“.
Lichačov uvedl, že Rosatom s ohledem na přísné požadavky a evropské předpisy pověřil řízením projektu své nejlepší odborníky. Připustil, že mezinárodní prostředí v současnosti není pro Rosatom nejpřátelštější, podnik však podle něj bude na projektu navzdory vnějším tlakům pracovat s maximálním nasazením. Součástí kontraktu je rovněž dodávka palivových souborů.
A to se vyplatí!
Pokud vím tak se za minulého režimu těžil uran tady a posílal do Ruska. Chtělo by to znovu otevřít a těžit pro naše potřeby.
K smíchu.Vyměnili jsme jednu závislost za druhou.