V Česku by mohly začít vyrůstat malé jaderné reaktory

V České republice by mohly začít vyrůstat tzv. malé modulární jaderné reaktory (označované zkratkou SMR, pozn. red.). Možnosti jejich produkce, umístění a začlenění do energetiky země představil minulý týden v Ostravě Národní strojírenský klast a jím pozvaní odborníci.
Ilustrační obrázek: 3D vizualizace projektu David společností Czechatom a Witkowitz

Zcela konkrétní záměry má se SMR, které bude možné sériově produkovat ve výrobních firmách, transportovat a instalovat na vybranou lokalitu jako ucelený zdroj, Moravskoslezský kraj. Ve studii odchodu od energetického spalování uhlí počítají se SMR zástupci krajského Moravskoslezského energetického centra (MEC). Kraj chce uvést do teplárenské praxe využití vhodných typů SMR po roce 2040.

„Strategie přechodu k jaderné energii, takzvaný Jaderný scénář, povede přes přechodné využití zemního plynu spolu s doplňkovým scénářem potenciálu obnovitelných zdrojů,“ uvedl ředitel MEC Rostislav Rožnovský.

„Přípravné práce by mohly být zahájeny během let 2021 až 2030,“ doplnil Petr Oliva, vedoucí oddělení uhelné platformy a čisté mobility MEC.

Moravskoslezské energetické centrum už také prezentovalo kritéria pro předběžný výběr lokalit. Jako nejvhodnější odborníci identifikovali lokality Dětmarovic (systém centrálního zásobování teplem Orlová a Bohumín) a Třebovic (SCZT Ostrava), pro které byla provedena analýza ekonomické efektivnosti modelového řešení.

Podle viceprezidenta České nukleární společnosti a člen Řídícího výboru Evropské nukleární společnosti. Miroslava Kawalce je záměr využití SMR v teplárenství celého regionu patrně jedinou krajskou strategií tohoto druhu v ČR. „V tuto chvíli existuje ve světě kolem deseti projektů reálně připravovaných malých modulárních reaktorů, a to v různém stadiu rozpracovanosti,“ uvedl expert Ústavu jaderného výzkumu Řež Lubor Žežula.

PSALI JSME:
O stavbě nového jaderného bloku rozhodne až příští vláda

Kolem roku 2040 chce začít stavět malé modulární reaktory energetická společnost ČEZ. Před měsícem to na konferenci o nových jaderných zdrojích v Praze to řekl člen představenstva firmy Tomáš Pleskač. Z jeho prezentace vyplývá, že ČEZ se připravuje na stavbu těchto reaktorů o celkovém výkonu přes 1000 megawattů (MW).

Ve světě se tato zařízení teprve vyvíjejí, praktická zkušenost s jejich provozem téměř chybí, napsala ČTK. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) letos v dubnu uvedl, že celosvětově je zatím komerčně využíván pouze jeden reaktor tohoto typu. Z více než 70 projektů mají podle SÚJB dva charakter výzkumných projektů a další dva jsou v realizační fázi.

PSALI JSME:
Česko stále patří mezi největší vývozce elektřiny

Zavřít reklamu ×
  1. Absolutní nesmysl! Jádro je podle Eu fujky fuj a zdroj nečistý! Pouze soláry a vrtule! Ideologicky bylo rozhodnuto, že to bude stačit! Takže o co jde.

  2. Než budu diskutovat, rád bych věděl, je to seriosní článek, provokace, test IQ? Bylo by rozumnější všechnu tu „elitu“ neutralizovat, nebo ji nabídnout doživotní rentu jako výpalné?

  3. Je to snění co bude až někdy bude nebo nebude. V USA se s tím experimentuje. V Sovětském svazu měli dávno malé reaktory v ponorkách nebo ledoborci. Nicméně pokud vyslovíme slovo bezpečnost pak proměnit sny v realitu bude drobátko potíž. Jedině, že by jsme vyhlásili ČR za bezletovou zonu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zafixované ceny energií má polovina domácností

Průzkum
Šetření výzkumné agentury STEM/MARK mezi zástupci domácností, kteří mají přehled o energiích, ukázalo, že přibližně polovina tuzemských domácností má ceny zafixované. Vyplynulo to z reprezentativního průzkumu agentury STEM/MARK, kterého se v druhé polovině října zúčastnilo 1 200 osob reprezentujících českou populaci ve věku 18+ let.