České nemovitosti mírně zdražily

Index cen bytových nemovitostí (House Price Index, HPI, pozn. aut.), asi nejúplnější a metodicky nejtransparentnější indikátor vývoje cen rezidenčních nemovitostí v Česku, ukázal v prvním čtvrtletí mezičtvrtletní nárůst, a to o 0,9 procenta.
Průměrná česká bytová nemovitost je pořád ještě o nějakých 14 procent levnější, než byla před rokem a půl. Ilustrační foto: FAEI.cz

Nejde o závratné tempo: Po anualizaci to značí růst lehce pod čtyřmi procenty. To je blízko dlouhodobému meziročnímu průměru v OECD, zatímco v Česku jsme v posledních letech vídali onačejší cifry (kolem 13 % v roce 2014; kolem 25 % na přelomu let 2021 a 2022).

Může to značit, že ceny nemovitostí se vracejí k růstu, anebo nemusí: V letech 2011 a 2013 jsme viděli mezičtvrtletní nárůsty (byť tehdy jen o 0,5 %), po nichž následovaly poklesy.

Zdroj: Michal Skořepa, Česká spořitelna

Každopádně ceny byly v letošním prvním čtvrtletí pořád ještě více než dvě procenta pod svým vrcholem, kterého dosáhly ve třetím kvartále roku 2022. A protože průměrná mzda od té doby narostla o téměř 12 procent, ve srovnání s ní je průměrná česká bytová nemovitost pořád ještě o nějakých 14 procent levnější, než byla před rokem a půl.

Autor je ekonom České spořitelny a předseda Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB