
Vysílání pomocí technologie 5G Broadcast se kromě Česka testuje i v dalších zemích Evropy, například v Německu, Rakousku nebo Itálii. V průběhu olympiády v Paříži v příštím roce plánuje využití vysílání v 5G Broadcast i Francie.
Lokalita testovacího vysílání: Praha město a Praha Strahov
Kmitočet: 746 MHz (CH55) – v duplexní mezeře pásma 700 MHz
Vyzářený výkon ERP: 32 kW (Praha – město) a 2 kW (Praha – Strahov)
Šířka kanálu: 8MHz
Polarizace: vertikální (obě lokality)
„V testování nových technologií v televizním vysílání jsme tradičním lídrem a tuto pozici potvrzujeme i v případě technologie 5G Broadcast,“ říká Miloš Mastník, generální ředitel CRA.
„Vysílání v 5G dokáže přinést divákům jejich oblíbené pořady do mobilních telefonů anebo tabletů bez toho, aby museli používat mobilní data, je hospodárnější a ekologičtější než dosavadní technologie,“ doplňuje.
CRA nyní startují testovací vysílání ze dvou pražských vysílačů – Žižkova a Strahova. Vysílání poběží v rámci jednofrekvenční sítě, v případě Žižkova se stejným výkonem, jako nyní běží vysílání v DVB-T2. Účelem testu je ověřit pokrytí signálem v Praze a možnosti mobilního příjmu TV vysílání a nastavení různých modulačních schémat pro zajištění optimálních vysílacích parametrů.
CRA chtějí během aktuálního testovacího vysílání získat praktické poznatky o dostupné technologii, parametrech při využití jednofrekvenční sítě a porovnat pokrytí s předchozím testem z roku 2022, kdy se vysílalo jen ze Žižkovského vysílače.
Pozemní digitální televizní a rozhlasové vysílání (DTT) je v České republice vysoce spolehlivou, ekologickou a jednou z nejmodernějších síťových platforem, a proto je nejrozšířenější platformou pro sledování televizního příjmu v českých domácnostech (využívá ho cca 57,4 % českých domácností). CRA se zavedením DVB-T2 a využitím interaktivních televizních služeb prostřednictvím HbbTV stala lídrem v oblasti inovací digitálního vysílání.
Ilustrační foto: Depositphotos.com