České stavebnictví se i nadále nachází v útlumu

Názor
Stavebnictví v říjnu pokračovalo v jen velmi pomalém meziměsíčním růstu. Stavební produkce vzrostla oproti září o 0,4 procenta, což bylo o dvě desetiny nižší tempo, než měsíc předtím. Zatímco produkce v pozemním stavitelství po předchozích poměrně svižných nárůstech vzrostla meziměsíčně pouze o 0,2 procenta, výkon inženýrského stavitelství se zvýšil o 1,2 procenta.
Stavebnictví letos v říjnu pokračovalo v jen velmi pomalém meziměsíčním růstu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zde však docházelo v předchozích měsících k výrazným poklesům, a to pravděpodobně zejména vlivem nízkých vládních investic. Meziročně se celková stavební produkce v říjnu zvýšila po očištění o rozdílný vliv pracovních dnů o 3,7 procenta, po předchozím růstu o tři procenta.

Říjnové číslo tak může být v tomto ohledu pozitivním signálem o rozjíždějící se investiční aktivitě vlády, na což ukazuje i listopadový výsledek státního rozpočtu. To by mohlo podpořit stavebnictví v dalších měsících.

PSALI JSME:
Stavebnictví je „nejvíce nemocným mužem“ české ekonomiky

Dosud stavebnictví za zbytkem ekonomiky výrazně zaostávalo, když oproti předkrizovému říjnu 2019 zde byla produkce nižší o 4,5 procenta. Celá tuzemská ekonomika za předkrizovou úrovní přitom ve třetím čtvrtletí zaostávala o zhruba 2,5 procenta.

Dílčím pozitivním signálem může být i rostoucí počet stavebních povolení. Ten se v říjnu zvýšil meziměsíčně o 2,2 procenta, avšak po předchozím poklesu o 8,2 procenta. Meziroční růst pak dosahoval závratných 9,6 procenta, což však souviselo s nízkou srovnávací základnou. Loňská podzimní vlna pandemie totiž začala dříve a přinesla s sebou silnější protiepidemická opatření, která zahrnovala i omezené fungování státních úřadů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Prodražování staveb dostává rodiny do svízelných situací

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Služby opět v plusu

Služby mají za sebou další úspěšné čtvrtletí a daří se jim kompenzovat nejenom výpadek z doby covidu, ale i vyrovnávat útlum tuzemského průmyslu. Zejména proto se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB