
První prototyp brány Protector Gate vznikl letos v dubnu a byl instalován v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, kde zároveň probíhaly potřebné zátěžové zkoušky.
Brány určené ke vstupu do budov nemocnic, úřadů, škol, bank nebo obchodních center mají za úkol ochránit již dezinfikované vnitřní prostředí před kontaminací zvenčí.
Bezkontaktně měří teplotu a ve třech krocích dezinfikují každého příchozího pomocí nanomlhoviny, která nepoškozuje žádné oblečení. Brána dezinfikuje příchozí včetně podrážek bot a zároveň termokamerou měří teplotu s přesností na 0,2 °C.
Jednotlivé kapičky dezinfekce jsou navíc tak malé, že na povrchu nezanechají žádnou vlhkost, zároveň ale účinně hubí veškeré nežádoucí mikroorganismy.
„Naším cílem bylo navrhnout bránu tak, aby byla stoprocentně efektivní a zároveň co nejšetrnější. Využitím nanomlhoviny je spotřeba dezinfekčního přípravku oproti jiným způsobům dezinfekce celých osob minimální,“ vysvětluje jednatel společnosti Protector Gate Jaroslav Zvonař. Podle něj poptávky přicházejí i ze zahraničí. Zájem má například několik potravinářských firem z Itálie, nebo letiště na Kapverdských ostrovech.
Výrobu dezinfekčních bran zajišťuje v licenci inženýrská společnost DEL ze Žďáru nad Sázavou. „Vyrábíme kompletní konstrukci, zajišťujeme kompletaci a testy bran. Výroba se aktuálně pohybuje v řádu nižších desítek kusů, od září plánujeme měsíčně produkovat podle potřeby zákazníků až stovky kusů bran,“ doplňuje Jiří Kabelka, předseda představenstva společnosti DEL.