České zemědělství mělo loni čtvrtý nejlepší rok v tomto tisíciletí

Názor
Českému zemědělství se loni nakonec nevedlo tak špatně, a to navzdory ztíženým povětrnostním podmínkám. Dokonce vykázalo čtvrtý nejlepší inflačně očištěný výsledek za celé období od roku 2000. Hrubá přidaná hodnota zemědělské produkce (podle údajů Českého statistického úřadu – pozn. red.) vzrostla v běžných cenách meziročně o 3,7 procenta na 44,9 miliardy korun, a byla tak druhá nejvyšší v historii. Vyšší byla jen v roce 2016, kdy v běžných cenách dosáhla 45,7 miliardy korun.
České zemědělství mělo loni čtvrtý nejlepší rok v tomto tisíciletí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve stálých cenách roku 2000, tedy po zohlednění inflace, se situace sice poněkud mění, avšak stále loňský rok vykazuje poměrně solidní výsledek. Hrubá přidaná hodnota po zohlednění inflace, ve stálých cenách roku 2000, dosáhla loni úrovně 38,7 miliardy korun. To je nejlepší výsledek za celé období od roku 2000 s výjimkou let 2004, 2014 a 2016. Průměrná přidaná hodnota ve stálých cenách roku 2000 činí za období let 2000 až 2018 celkem 35,5 miliardy. Loňský výsledek tedy byl poměrně výrazně dlouhodobě nadprůměrný.

Hrubá přidaná hodnota je ústřední souhrnný ukazatel výkonu tuzemského zemědělství. Zachycuje cenový rozdíl mezi objemem celkové zemědělské produkce, rostlinné i živočišné, a mezispotřeby. Ta zahrnuje položky, které jsou nutné k tomu, aby se mohla zemědělská výroba vůbec uskutečnit, tj. aby se mohlo sklidit obilí, pícniny, řepka, brambory, zelenina či ovoce nebo úspěšně chovat skot, prasata, ovce a kozy či drůbež. Spadají do ní tedy například výdaje za osivo, za energie a maziva, hnojiva, pesticidy, krmiva, údržbu budov či strojů nebo veterinární náklady.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemské zemědělství: Problémem i loni zůstala poměrně nízká přidaná hodnota domácí produkce

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru