Česko je na patnáctém místě v HDP na obyvatele v Unii

Názor
Eurostat ve středu zveřejnil předběžné výsledky výpočtu hrubého domácího výsledku (HDP) na obyvatele podle parity kupní síly, podle nichž Česká republika dosáhla 91 procent evropského průměru. Je tak z tohoto pohledu patnáctou nejbohatší zemí Unie. Je tedy o dvacet procent slabší než Německo a mimochodem o čtvrtinu bohatší než Slovensko. Ze starých unijních zemí ČR zatím předběhla pouze Řecko, Portugalsko a Španělsko.
Ze starých unijních zemí Česko zatím předběhlo pouze Řecko, Portugalsko a Španělsko. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pro zajímavost právě Slovensko je se 73 procenty HDP „per capita“ (na hlavu, pozn. red.) čtvrtou nejchudší zemí EU. Hůř už je na tom jenom také eurem platící Lotyšsko a Řecko, posledním pak Bulharsko.

Slovensko se přitom v žebříčku propadá, protože ještě před dvěma lety bylo ještě páté nejslabší, nicméně v mezičase jej předběhlo Rumunsko a Chorvatsko, naopak za něj se propadlo Lotyšsko.

Životní úroveň se určuje tak, že se v každé zemi spočítá cena vzorku vybraného zboží a služeb a porovná se s výší příjmů tamního obyvatelstva. Používá se přitom společná imaginární měna nazývaná standard kupní síly (PPS). Zdroj: Eurostat

HDP na obyvatele není úplně nejlepším ukazatelem kupní síly obyvatel, nicméně jako všeobecně uznávané měřítko se běžně používá a mimochodem sehrává i roli při rozdělování peněz z fondů EU.

Asi nejlépe celý tento žebříček relativizuje prvenství finančního centra Lucemburska a druhé místo tolik daňově oblíbeného Irska s více než dvojnásobkem evropského průměru.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Parita kupní síly: Nůžky mezi Českem a Slovenskem se rozevírají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB