Česko je oficiálně, jako jedno z mála zemí v Unii, v recesi

Názor
Také zpřesněná data statistického úřadu potvrdila, že česká ekonomika je od třetího čtvrtletí loňského roku v recesi. Hrubý domácí produkt (HDP) v posledním čtvrtletí poklesl mezikvartálně o 0,4 procenta, a to především v důsledku snižující se spotřeby domácností.
Zpřesněná data tuzemského statistického úřadu potvrdila, že česká ekonomika je od třetího čtvrtletí loňského roku v recesi. Ilustrační foto: Pixabay.com

Propad reálné kupní síly obyvatel způsobený vysokou inflací vedl k dalšímu výraznému omezování reálných nákupů zboží a služeb domácností, které navíc v závěru roku ještě zrychlilo. Z pohledu vlastní spotřeby jsme se tak ještě více vzdálili úrovni dosahované těsně před covidem. Domácnosti tak reálně v závěru roku utrácely o osm procent méně než v posledním čtvrtletí 2019.

Slabší byly ke konci roku i investice, které negativně poznamenalo omezení výdajů na dopravní prostředky, budovy a stavby. V případě aut šlo nepochybně především o vliv jejich nedostatku, respektive dlouhých čekacích lhůt, a samozřejmě šlo i o přehodnocování investice firem v čase energetické drahoty.

PSALI JSME:
Ekonomice eurozóny se podařilo vyhnout recesi

U staveb bylo vidět zpomalení komerční i bytové výstavby a pravděpodobně i méně veřejných investic. I když výsledky ekonomiky ve druhé půlce roku už poznamenala recese, díky vyšším číslům z první poloviny dosáhl růst HDP 2,4 procenta. Není to zrovna skvělý výsledek, když vezmeme v úvahu, že se ekonomika ani v roce 2022 nedostala na předcovidovou úroveň.

Na úroveň před covidem se nedostaneme s největší pravděpodobností ani letos. Začátek roku je ve znamení pokračující recese a následné oživení jen tak tak vyrovná negativní čísla z prvního pololetí. Pokud ekonomika bude za celý rok alespoň stagnovat, bude to možné považovat za úspěch. S vysokou inflací nemá šanci se odrazit od současného dna, protože většině obyvatel právě inflace snižuje kupní sílu, a navíc je udržuje v poměrně vysoké nejistotě.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Meziroční růst české ekonomiky v závěru roku 2022 zpomalil, domácnosti přestaly být tahounem

Zavřít reklamu ×
  • Dobrý den, děkujeme za upozornění, opravili jsme.
   Korektorů máme více, ale ten konkrétní službu konající pochybil.
   Jsme jen lidé v neziskovce.
   Omlouváme se Vám i všem ostatním čtenářům.
   Redakce

 1. Česko je oficiálně, jako jedno z mála zemí v Unii, v recesi.Slovo recese již nemá ten stejný význam jak mělo ?
  Větu bych napsal pravdivě :Česko je oficiálně, jako jedno z mála zemí v Unii, v prdeli

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB