Česko je oficiálně, jako jedno z mála zemí v Unii, v recesi

Názor
Také zpřesněná data statistického úřadu potvrdila, že česká ekonomika je od třetího čtvrtletí loňského roku v recesi. Hrubý domácí produkt (HDP) v posledním čtvrtletí poklesl mezikvartálně o 0,4 procenta, a to především v důsledku snižující se spotřeby domácností.
Zpřesněná data tuzemského statistického úřadu potvrdila, že česká ekonomika je od třetího čtvrtletí loňského roku v recesi. Ilustrační foto: Pixabay.com

Propad reálné kupní síly obyvatel způsobený vysokou inflací vedl k dalšímu výraznému omezování reálných nákupů zboží a služeb domácností, které navíc v závěru roku ještě zrychlilo. Z pohledu vlastní spotřeby jsme se tak ještě více vzdálili úrovni dosahované těsně před covidem. Domácnosti tak reálně v závěru roku utrácely o osm procent méně než v posledním čtvrtletí 2019.

Slabší byly ke konci roku i investice, které negativně poznamenalo omezení výdajů na dopravní prostředky, budovy a stavby. V případě aut šlo nepochybně především o vliv jejich nedostatku, respektive dlouhých čekacích lhůt, a samozřejmě šlo i o přehodnocování investice firem v čase energetické drahoty.

PSALI JSME:
Ekonomice eurozóny se podařilo vyhnout recesi

U staveb bylo vidět zpomalení komerční i bytové výstavby a pravděpodobně i méně veřejných investic. I když výsledky ekonomiky ve druhé půlce roku už poznamenala recese, díky vyšším číslům z první poloviny dosáhl růst HDP 2,4 procenta. Není to zrovna skvělý výsledek, když vezmeme v úvahu, že se ekonomika ani v roce 2022 nedostala na předcovidovou úroveň.

Na úroveň před covidem se nedostaneme s největší pravděpodobností ani letos. Začátek roku je ve znamení pokračující recese a následné oživení jen tak tak vyrovná negativní čísla z prvního pololetí. Pokud ekonomika bude za celý rok alespoň stagnovat, bude to možné považovat za úspěch. S vysokou inflací nemá šanci se odrazit od současného dna, protože většině obyvatel právě inflace snižuje kupní sílu, a navíc je udržuje v poměrně vysoké nejistotě.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Meziroční růst české ekonomiky v závěru roku 2022 zpomalil, domácnosti přestaly být tahounem

Zavřít reklamu ×
  • Dobrý den, děkujeme za upozornění, opravili jsme.
   Korektorů máme více, ale ten konkrétní službu konající pochybil.
   Jsme jen lidé v neziskovce.
   Omlouváme se Vám i všem ostatním čtenářům.
   Redakce

 1. Česko je oficiálně, jako jedno z mála zemí v Unii, v recesi.Slovo recese již nemá ten stejný význam jak mělo ?
  Větu bych napsal pravdivě :Česko je oficiálně, jako jedno z mála zemí v Unii, v prdeli

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.