Česko letos dováží z Ruska největší množství ropy od roku 2010. Závislost Česka na ruské ropě je tak letos nebývale vysoká

Analýza

Česko letos dováží z Ruska největší množství ropy od roku 2010. V porovnání s předválečným a předcovidovým rokem 2019 dovezlo letos od začátku roku do konce září z Ruska o takřka 750 tisíc tun více ropy než ve stejném období před čtyřmi lety. Závislost ČR na ruské ropě je nebývale vysoká.

Hodnota dovozu ruské ropy do Česka letos od ledna do září dosáhla 3,48 milionu tun. Ilustrační foto: Lukáš Kovanda

Podle dat Českého statistického úřadu letos v prvních třech čtvrtletích Česko dovezlo 3,48 milionu tun ruské ropy, ropných materiálů a příbuzných produktů. To je největší množství od roku 2010.

PSALI JSME:
Ruská ekonomika svým růstem překonává všechna expertní očekávání

V prvním letošním pololetí dováželo Česko ropovodem Družba ropu z Ruska v objemu odpovídajícím kolem 65 procent celkového ropného dovozu. Loni to bylo 56 procent a v předchozích letech ještě méně. Podíl ruské ropy je tak letos nejvyšší minimálně od roku 2012, vyplývá z údajů společnosti Mero.

Česko se tak zatím od ruské ropy ani v nejmenším fakticky neodstřihává, naopak, svůj ropný dovoz z Ruska zvyšuje. Podniká však kroky k odstřižení od ruské ropy, k němuž by mohlo dojít v roce 2025.  A to zejména v důsledku loni dojednaného navýšení kapacity transalpinského ropovodu TAL, jenž vede ropu z italského přístavu Terst do Bavorska. Odtamtud pak další, navazující ropovod, IKL, vede surovinu až do Česka.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny pohonných hmot výrazně klesají – a měly by i nadále. Hrozí ale, že čerpadláři budou zlevňování brzdit, aby si navýšili marže

Zavřít reklamu ×
  1. Bohužel i zde je vidět, že mé zablokování na Seznam diskusích, nemělo na realitu pravdomluvnosti současné vlády, žádný význam.

  2. Pětikolík umí akorát dobře lhát…..Nebereme plyn,nebereme ropu. „Přátelé“ na Ukrajině nebudou mít z těchto zpráv radost!

  3. A kde jsou ti křiklouni co nám slibovali že ruskou naftu už nikdy ?Teď jsme rádi za tu ropu z “ nepřátelského Ruska.Ale co můžeme očekávat od našich vládnoucích politiků, kterým velí premiér vtírající se do EU, kde dostane kancelář s ještě větším nehorázným platem.Na ten okamžik se těším. Hlavně ať bude pryč.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB