Česko má plán, jak na vlka. Nechránit, ale ani neomezovat

Návrat celoevropsky přísně chráněného vlka do naší krajiny s sebou v posledních dvou letech přináší řadu nejasností a konfliktů. Dochází zejména ke škodám na hospodářských zvířatech, ale i k obavám veřejnosti z případného napadení těmito šelmami. Ministerstvo životního prostředí před nedávnem oznámilo, že má „Program péče o vlka“.
Návrat celoevropsky přísně chráněného vlka do naší krajiny s sebou v posledních dvou letech přináší řadu nejasností a konfliktů. Foto: Depositphotos.com

Ten je souborem opatření směřujících k omezení vzniku škod na hospodářských zvířatech a snížení dalších konfliktů, které s přítomností vlka v naší krajině souvisí, včetně budoucího stanovení tzv. příznivého stavu populace a stanovení jednotného postupu příslušných orgánů při nestandardním chování vlka.

Vlci se u nás před sedmi lety nerozmnožovali, vyskytovali jen v oblasti Beskyd, při hranici se Slovenskem, kam zasahuje západní okraj karpatské populace tohoto druhu.

V posledních letech se k nám však šíří vlci také z tzv. středoevropské nížinné populace, ze sousedního Německa a ze západního Polska.

Návrat vlka do naší krajiny, kde byl před více než sty lety vyhuben, s sebou přináší řadu nejasností a konfliktů. Ochranu vlka nezavádí, ani nezpřísňuje.

Pracuje se na náhradě škod

„Program péče je strategický dokument, který určuje základní kroky, které je potřebné pro prevenci a řešení konfliktů souvisejících s výskytem a rozvojem populace vlka řešit. Ministerstvo už v souladu s programem péče pracuje na legislativních změnách v oblasti náhrad škod s cílem poskytování náhrad dotčeným subjektům zjednodušit a usnadnit veškerou související administrativu,“ vysvětluje náměstek pro ochranu přírody a krajiny MŽP Vladimír Dolejský.

Podle něho je pro udržování naší krajiny nezbytné uchování pastvy. Jde zejména o podhorské oblasti, kde je každý chov hospodářských zvířat třeba maximálně podporovat. Na druhou stranu vlci pomáhají snižovat nadměrné stavy spárkaté zvěře, působící miliardové škody na lesních porostech a zemědělských plodinách.

PSALI JSME:
Mouchy způsobují v kravských chovech miliardové škody. Vědci mají řešení

Zavřít reklamu ×
  1. Obávám se,že mezi českým lesoparkem a Aljaškou je rozdíl.Už teď chodí vlci na Broumovsku až do vesnic na fotbalové hřiště dle internet. informací.Ti odborníci, co prosazují vlka, hradí škody vlka z cizích peněz-a to je levota.Já taky nemůžu chovat kozu na sousedově zahradě a kozou okousané sousedovic zelí platit z vašich peněz.

  2. Můj komentář čeká na schválení-není to nezákonná cenzůra????Nebojíš se cenzore,že vás zavřou????
    Jak se jmenuješ cenzore?????Kdo tě platí??????

  3. To bude jako s Kormoránem,vlk nebude chráněnej a přestanou se vyplácet kompenzace.Tak pro stát určitě dobrej nápad.Pro ovčáky to až tak dobrý není…

  4. Nechápu takové články a už vůbec tyto úvahy, vlk vůbec, ale vůbec neohrozí stavy spárkaté zvěře, pro něho je snadnější navštívit nějakého chovatele hospodářských zvířat a nezlobte se na mne, ale stavět vysoké ploty či chovat pastevecké psi kvůli malému počtu zvířat je nasmysl. Vlk prostě do naši krajiny dávno nepatří, možná v nějakém omezeném množství ve vojenském prostoru bez trvale žijící lidí. Co se týká spárkaté zvěře, za vše mohou státní lesy potažmo stát. Za draho pronajímají honitby a myslí si, že si zvěř pronajimatel vystřílí? Mělo to zůstat v réžii lesáků, kteří by odstřel řídili formou licence na určitý druh a počet kusů, jenže to by museli pohnout … jít do lesa sčítat pozorovata provázet lovce. Nyní lesák sedí v kanceláři u počítače a vše si nechá naprogramovat. Stát celé léta ždímal z lesů obrovské prostředky i když věděl jak postupuje oteplování planety. Tyto prostředky měly být použity na mzdy procovníků, kteří by už dávno vybudovali a vysázeli smíšené lesní porosty. Také jsem já osobně nenarazil na atraktivní výsadbu okusových dřevin. Les jsou plíce planety a prostředky by neměli jít do státní kasy, ale opět do lesa!!!!

  5. Článek naprosto o ničem. Vlastně jsme se dozvěděli novinku, že vlk u nás už se rozmnožuje (to asi nikdo nevěděl) a další novinkou je že ministerstvo na něčem usilovně pracuje co bude … něco jako nechránit a neomezovat.. Hmm kvalita

  6. Vážení dotace končí když nebude co huby škody vlkem zaplatí ochránci přírody a problém je vyřešen.Lesy 40 roku sází v nížině smrk a kurovec se směje.Přemnožená zvěř blábol blba.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.