Česko patří do pětice zemí, které letos nakupují nejvíce zlata

Česká republika se letos v prvním čtvrtletí připojila k zemím, které se snaží omezit svoji závislost na americkém dolaru. Tyto státy tak činí v souvislosti s válkou na Ukrajině a obavou, že by Spojené státy mohly eventuálně přistoupit ke zmražení jejich devizových rezerv podobně, jako je zmrazily Rusku.
Za příkrým nárůstem ceny zlatých rezerv naší centrální banky jsou jak její nákupy drahého kovu, tak výrazný vzestup dolarové i korunové ceny zlata. Ilustrační foto: ČNB

Nejvíce zlata proto nyní nakupují země, které v kontextu války na Ukrajině zachovávají neutrální postoj a mohly by se s USA dostat „do křížku“ – jde o Čínu, Turecko, Indii a Kazachstán. Česko se v nákupech zlata letos v období od ledna do března umístilo v celosvětovém pořadí v první pětce, s těmito čtyřmi zeměmi.

Česká národní banka (ČNB) totiž v daném období nakoupila hned pět tun zlata. Zejména v rámci diverzifikace svých devizových rezerv, které po přepočtu na hrubý domácí produkt jsou největší v EU a patří k jedněm z největších na světě.

Cena zlata v majetku ČNB v posledním zhruba roce proto raketově a historicky bezpříkladně stoupá. Za uplynulý zhruba rok o více než 300 procent.

Za příkrým nárůstem ceny zlatých rezerv naší centrální banky jsou jak její zmíněné nákupy drahého kovu, tak výrazný vzestup jeho dolarové i korunové ceny – vzestup až na nominální historický rekord.

V pátek zlato uzavřelo na novém dějinném dolarovém rekordu, vůbec poprvé přesahujícím úroveň 2400 dolarů za troyskou unci – konkrétně 2415,22 dolaru za unci, plyne z dat Bloombergu.

Hodnota zlata v majetku ČNB je nominálně rovněž na rekordu. Koncem letošního dubna činila takřka 65,9 miliardy korun. To je přibližně šestinásobek průměrné hodnoty zlata v majetku tuzemské centrální banky v celém období od vzniku samotné ČR v roce 1993 do letoška.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. ja jan

    Co dodat, národní banka prostě zajištuje krytí . Z jejího hlediska je to v pořádku. Ovšem takové chování je varovné předpovídá ekonomickou katastrofu v středně dobém horizontu.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB