Česko posílí energetickou bezpečnost: MERO ČR dosáhlo dohody na rozšíření kapacity ropovodu TAL

Společnost MERO ČR, která je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba a ropovodu IKL, redakci FAEI.cz informovala, že se jí podařilo dosáhnout dohody na rozšíření kapacity ropovodu TAL a že došlo k podepsání smlouvy se souhlasem všech podílníků TAL.
Česko získá ropnou nezávislost na ruské ropě z ropovodu Družba. Ilustrační foto: Správa státních hmotných rezerv

Dohoda projektu TAL-PLUS počítá s tím, že od roku 2025 dojde k navýšení kapacity a dodávek ropy pro Česko až o čtyři miliony tun za rok. Celkově tedy začne ropovod TAL, resp. IKL, dodávat Česku osm milionů tun ropy ročně, což plně pokryje ropné potřeby naší země. Navýšení dodávek by mělo začít od začátku roku 2025.

Díky tomu získá Česko ropnou nezávislost na ruské ropě z ropovodu Družba, který bude možno v budoucnu využít na dodávky jiných druhů rop nebo ho transformovat na přepravu alternativních energetických surovin. Jde o zásadní úspěch a důležitý krok pro posílení energetické bezpečnosti České republiky a ropné nezávislosti naší země.

„Projekt TAL-PLUS by měl být dokončen už příští rok, tedy před tím, než začne platit zákaz dovozu ruské ropy, jehož odklad jsme právě z důvodu potřeby navýšení kapacity v ropovodu TAL, vyjednali,“ uvedl v úterý předseda vlády Petr Fiala během návštěvy společnosti, která také zajišťuje skladování nouzových strategických zásob ropy.

„Investice do modernizace a úprav TAL, včetně technologických úprav na infrastruktuře MERO, předpokládáme v objemu 1,3 až 1,6 miliardy korun. Všechny náklady bude hradit MERO, pro stát žádné tedy žádné finanční závazky nevznikají,“ informoval Jaroslav Pantůček, generální ředitel a předseda představenstva MERO ČR.

V roce 2021 přiteklo do rafinérií v Česku 7,1 milionu tun ropy, z čehož přes 48 procent pocházelo z Ruska. V loňském roce byl podíl ruských dodávek ještě vyšší, a to 56 procent z celkových 7,4 tuny. Druhou polovinu dodávek zajišťuje ropovod IKL, který navazuje na ropovod TAL.

Přes IKL je možné dopravit až 11 milionů tun ropy ročně, ale ropovod TAL je většinu času kapacitně zcela vytížen a nemůže tak pokrýt spotřebu tuzemských rafinerií. Společnost MERO ČR vlastní od roku 2012 pětiprocentní podíl na ropovodu TAL. Dalšími podílníky jsou společnosti OMV, Shell, Rosněft, ENI, C-Blue, Exxon, Connoco a Total.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Všechno co fungovalo tak zrušíme…. To je opravdu skvělé. Družba půjde rozřezat do šrotu. Než zajistíme dodávky ropy z jiných částí světa tak už tu budou pouze elektrické auta a zas přijde všechna práce k ničemu. Evropa se pod vedením Bruselu úplně zbláznila!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB