Česko zatím bylo vůči Trumpovým obchodním válkám imunní. To se ale brzy změní

Názor
Zpřesněné údaje k výkonu české ekonomiky v prvním letošním čtvrtletí poskytují obrázek hospodářství, které – zatím – zůstalo do značné míry odolné tváří v tvář hrozbě eskalace obchodních válek nebo takzvaného tvrdého brexitu. Růst ve výši 2,6 procenta v meziročním vyjádření dokonce překonává očekávání trhu, který ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s tempem expanze čítajícím 2,5 procenta.
Ačkoli i Česko se potýkalo s nižší dynamikou výroby aut, zpracovatelský průmysl jako celek, tedy včetně například výroby strojů nebo plastů, podal solidní výkon a ekonomiku stále táhl. Reprofoto: mladaboleslav.cz

Zatímco německá ekonomika se na přelomu roku málem ocitla v technické recesi, ta česká už čtvrté čtvrtletí v řadě podává poměrně vyrovnaný výkon. Nezasáhly ji tedy tolik jako Německo ani spíše přechodné nepříznivé vlivy typu nových emisních homologačních kritérií na území EU.

Ačkoli i Česko se potýkalo s nižší dynamikou výroby aut, zpracovatelský průmysl jako celek, tedy včetně například výroby strojů nebo plastů, podal solidní výkon a ekonomiku stále táhl. Podpořil jej i zahraniční obchod, který rovněž vykázal solidní odolnost vůči nepříznivým mezinárodním vlivům. Ekonomiku ale táhla opět i spotřeba domácností. Tu stimuluje nadále výrazný růst mezd a platů. Objem mzdových nákladů sice v prvním čtvrtletí meziročně rostl s nepatrně slabší dynamikou než v uplynulých kvartálech, avšak za tím je třeba vidět i to, že český trh práce je „přebraný a vybraný“ a míra nezaměstnanosti už klesá jen velice pomalu.

Česká ekonomika však zaostala za dalšími zeměmi Visegrádské skupiny. Maďarsko rostlo v prvním čtvrtletí meziročně tempem 5,3 procenta, Polsko tempem 4,6 % a Slovensko přidalo 3,7 procenta.

PSALI JSME:
Trh má jasno: Česká ekonomika i v posledním loňském čtvrtletí výrazně zaostala za zeměmi Visegrádu

V následujících čtvrtletích česká ekonomika dále ztratí na růstové dynamice. Zejména kvůli napjatému mezinárodnímu obchodnímu klimatu. Obchodní války, které probíhají nebo snadno probíhat mohou hned na několika frontách (nejnověji i na americko-mexické), se dříve či později promítnou do výkonu českého zahraničního obchodu a také zpracovatelského průmyslu více nepříznivě než v letošním prvním kvartále.

V květnu přicházely ze světa pro českou ekonomiku převážně špatné zprávy. Pravděpodobnost, že Spojené státy ještě letos zavedou cla na evropská auta a autodíly vzrostla, stejně jako riziko tvrdého brexitu v letošním posledním čtvrtletí. Stupňuje se obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou, které v květnu získalo další rozměr v podobě neskrývaného zápasu o technologickou dominanci, který může trvat dlouhou dobu.

Česká ekonomika tak vlivem těchto událostí letos vykáže růst ve výši 2,3 procenta, přičemž existuje riziko, že růst bude ještě nižší.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko může kvůli zpomalení světové ekonomiky krvácet více, než jiné státy

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Trumpovy turecké sankce poškozují české oceláře

Americký prezident Donald Trump se zapřisáhl, že Turecko za jeho syrskou vojenskou operaci a zintenzivňující boj proti tamním Kurdům stihnou obří sankce. Ty jsou však ve skutečnosti zatím mírnější, než jaké žádají …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak na dluhy? Ať si je lidé odpracují, míní Češi

Průzkum
Většina Čechů si myslí, že by dlužníci měli splatit aspoň 40 procent dluhu, aby jim mohl být zbytek odpuštěn. Pomoc ze strany státu by měli dostat jen ti, kteří se do dluhové pasti dostali kvůli dlouhodobé nemoci nebo ztrátě zaměstnání. Ostatní by si měli své závazky odpracovat. Vyplývá to z průzkumu agentury Stem/Mark pro Českou asociaci věřitelů.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru