Česko zatím bylo vůči Trumpovým obchodním válkám imunní. To se ale brzy změní

Názor
Zpřesněné údaje k výkonu české ekonomiky v prvním letošním čtvrtletí poskytují obrázek hospodářství, které – zatím – zůstalo do značné míry odolné tváří v tvář hrozbě eskalace obchodních válek nebo takzvaného tvrdého brexitu. Růst ve výši 2,6 procenta v meziročním vyjádření dokonce překonává očekávání trhu, který ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s tempem expanze čítajícím 2,5 procenta.
Ačkoli i Česko se potýkalo s nižší dynamikou výroby aut, zpracovatelský průmysl jako celek, tedy včetně například výroby strojů nebo plastů, podal solidní výkon a ekonomiku stále táhl. Reprofoto: mladaboleslav.cz

Zatímco německá ekonomika se na přelomu roku málem ocitla v technické recesi, ta česká už čtvrté čtvrtletí v řadě podává poměrně vyrovnaný výkon. Nezasáhly ji tedy tolik jako Německo ani spíše přechodné nepříznivé vlivy typu nových emisních homologačních kritérií na území EU.

Ačkoli i Česko se potýkalo s nižší dynamikou výroby aut, zpracovatelský průmysl jako celek, tedy včetně například výroby strojů nebo plastů, podal solidní výkon a ekonomiku stále táhl. Podpořil jej i zahraniční obchod, který rovněž vykázal solidní odolnost vůči nepříznivým mezinárodním vlivům. Ekonomiku ale táhla opět i spotřeba domácností. Tu stimuluje nadále výrazný růst mezd a platů. Objem mzdových nákladů sice v prvním čtvrtletí meziročně rostl s nepatrně slabší dynamikou než v uplynulých kvartálech, avšak za tím je třeba vidět i to, že český trh práce je „přebraný a vybraný“ a míra nezaměstnanosti už klesá jen velice pomalu.

Česká ekonomika však zaostala za dalšími zeměmi Visegrádské skupiny. Maďarsko rostlo v prvním čtvrtletí meziročně tempem 5,3 procenta, Polsko tempem 4,6 % a Slovensko přidalo 3,7 procenta.

PSALI JSME:
Trh má jasno: Česká ekonomika i v posledním loňském čtvrtletí výrazně zaostala za zeměmi Visegrádu

V následujících čtvrtletích česká ekonomika dále ztratí na růstové dynamice. Zejména kvůli napjatému mezinárodnímu obchodnímu klimatu. Obchodní války, které probíhají nebo snadno probíhat mohou hned na několika frontách (nejnověji i na americko-mexické), se dříve či později promítnou do výkonu českého zahraničního obchodu a také zpracovatelského průmyslu více nepříznivě než v letošním prvním kvartále.

V květnu přicházely ze světa pro českou ekonomiku převážně špatné zprávy. Pravděpodobnost, že Spojené státy ještě letos zavedou cla na evropská auta a autodíly vzrostla, stejně jako riziko tvrdého brexitu v letošním posledním čtvrtletí. Stupňuje se obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou, které v květnu získalo další rozměr v podobě neskrývaného zápasu o technologickou dominanci, který může trvat dlouhou dobu.

Česká ekonomika tak vlivem těchto událostí letos vykáže růst ve výši 2,3 procenta, přičemž existuje riziko, že růst bude ještě nižší.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko může kvůli zpomalení světové ekonomiky krvácet více, než jiné státy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.