Český export zbraní letos nejspíš překročí rekordních 20 miliard korun

Vývoz českých zbraní má před sebou další historickou metu. Letos nejspíš poprvé od rozdělení federace překoná hranici 20 miliard korun. Pro české zbrojovky by mohlo být i lépe, kdyby je nebrzdil nedostatek kvalitních pracovních sil.

Díky už bitevníkům L-159 pro Irák se letecké technika stala nejvíce exportovanou komoditou. Foto: wikimedia.org

České zbrojovky na tom nikdy nebyly lépe než právě teď. V uplynulém roce podle nejčerstvějších údajů ministerstva průmyslu vyvezly zbrojní materiál za více než 18 miliard korun. Letos by vývoz mohl znovu povyskočit a dostat se nad 20 miliard.

„Očekáváme, že export letošního roku překročí hranici 20 miliard korun, i když se výrobcům nedaří navyšovat objem výroby kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovníků,“ sdělil Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Vývoz vojenské techniky a dalšího zařízení až do roku 2011 stagnoval, následně rostl průměrně o 35 procent ročně. Loni byl nárůst o 25 procent. Od roku 2001 vzrostl export téměř devítinásobně.

JEDNIČKOU JE EVROPSKÁ UNIE

Podle zprávy ministerstva průmyslu vyvezly vloni české firmy zbraně a další techniku za 18,2 miliard korun. Pokud se k tomu připočte takzvaný brokering (dovoz a následný vývoz), je to zhruba 18,6 miliard. Vojenský materiál se celkem exportoval do 112 zemí. Pouze ve 23 zemích je ovšem vývoz vyšší než jedno procento. Dohromady těchto 23 zemí tvoří 84 procenta celkového exportu.

Regiony, kam české zbrojovky nejčastěji vyvážejí, se v posledních letech prakticky nemění. Nejvíce – bezmála 30 procent – míří do Evropské unie, kde je nejvýznamnějším obchodním partnerem Slovensko. Následuje oblast Středního východu, kam směřuje téměř čtvrtina české produkce.

Export do této oblasti významně ovlivnil export bitevníků L-159 do Iráku, který se díky tomuto obchodu stal nejvýznamnějším exportním teritoriem roku 2016 s desetiprocentním podílem na celkovém exportu. Druhým v pořadí významným obchodním partnerem jsou Spojené arabské emiráty s osmi procenty.

„Kromě vývozu vojenského materiálu v režimu příslušného zákona vláda na návrh ministerstva obrany schválila darování ručních zbraní a nábojů vládě Spojených států amerických v celkové hodnotě 21 439 991 Kč na podporu iráckých ozbrojených a bezpečnostních sil v boji proti tzv. Islámskému státu a darování ručních zbraní a nábojů vládě Jordánského hášimovského království v celkové hodnotě 14 185 338,90 Kč,“ uvádí se ve zprávě ministerstva průmyslu.

LETADLA NA EXPORT

Díky už zmiňovaným bitevníkům L-159 pro Irák se právě letecké technika – spolu s pozemními stroji – staly nejvíce exportovanou komoditou. Dohromady tvořily asi 30 procent z veškerého vývozu. Další v pořadí jsou zhruba stejné úrovni munice a energetické materiály, elektronika, výrobní zařízení a polotovary. K významnějšímu nárůstu (ze 7 na 11 procent) došlo u exportu elektronického vybavení. Export ručních palných zbraní se podílel čtyřmi procenty, což je mírný pokles.

„Je dobré, že se daří dlouhodobě navyšovat export vojenského materiálu. Co je ještě lepší, že se mění jeho struktura ve prospěch vývozu sofistikované techniky s vysokým podílem přidané hodnoty“, uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

Mezi významné exportéry patří například Česká zbrojovka, která vyváží do dto zemí světa. Významnou složkou její produkce, která míří z 90 procent právě na export, tvoří zbraně pro ozbrojené složky jednotlivých zemí.

„Velký zájem potenciální zákazníci projevují o nejnovější zbraně, což se potvrdilo například na letošním veletrhu IDEX 2017, kde se uskutečnila veřejná blízkovýchodní premiéra pistole CZ P-10 C a útočné pušky CZ BREN 2. V letošním roce si pak francouzská elitní protiteroristická jednotka GIGN objednala nejmodernější útočné pušky CZ BREN 2,“ oznámila nedávno Česká zbrojovka.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ropa minulý týden zdražila nejvíce v historii

V uplynulém týdnu ropa Brent dramaticky zdražila, o 37 procent. To je její nejrazantnější týdenní zdražení v historii. Ropa mohutně zdražovala proto, že obchodníci sází na dohodu světových těžařů, která by ukončila …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní kůži: Jak jsem se testovala na koronavirus

Rozhovor
Jednačtyřicetiletá Kateřina z nevelkého města ve středních Čechách je jednou z několika desítek tisíc lidí, kteří se už nechali testovat na nový koronavirus. Asi dva týdny se necítila dobře: Škrábalo ji v krku, kašlala, měla stále lehkou teplotu nad sedmatřicet stupňů. Na den, dva se jí ulevilo, ale pak se potíže znovu vrátily. „Doktorka mi doporučila, abych se nechala otestovat na nemoc Covid-19,“ řekla …
Rolovat nahoru