Český průmysl: Nižší výroba a slabší zakázky

Názor
Podle očekávání nedopadly říjnové výsledky průmyslu zrovna nejlépe. Výroba se meziročně snížila o sice jen 0,1 %, nicméně nové zakázky se propadly téměř o pět procent. Nejnovější čísla tak jasně naznačují, že průmysl v posledním kvartále v lepším případě jen stagnoval.
Automobilový průmysl nezaznamenal pouze slabý výsledek výroby, ale i pokles nových objednávek. Foto: Depositphotos.com

Zatímco předchozí čísla už jasně naznačovala, jak se části průmyslu přestává v důsledku nižší zahraniční poptávky postupně dařit a na dráze růstu zůstaly jen některé automobilky a výrobci elektrických zařízení, říjnová data indikují, že dech dochází dokonce i automobilovému průmyslu.

Automobilový průmysl přitom nezaznamenal pouze slabý výsledek výroby (-3 %), ale i pokles nových objednávek o 2,6 %. Nové zakázky v průmyslu zaznamenávají celkový útlum zejména v důsledku slabé zahraniční poptávky a těch několik málo oborů, kterých se to netýká, nemá šanci celkové číslo nějak převálcovat.

Tuzemský průmysl se pohybuje na straně recese, a proto od něj vlastně nečekáme ani pozitivní příspěvek k růstu HDP v posledním kvartále letošního roku a vlastně ani v prvním čtvrtletí roku 2020. Ekonomika bude muset dál spoléhat především na služby, nicméně poklesu tempa se tím spíše nevyhne.

Autor je analytik Československé obchodní banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Data z průmyslu nevěstí nic dobrého

×
  1. krize vzniká tím, že se upozorňuje že se blíží, a tak se obchodníci zalekají a přestávají investovat a čekají na horší časy…které by nikdy nenastaly dokud by se o nich nepsalo v novinách, ach joo
    ano nejsou tak dlouhé čekačky na nové zboží jako v minulém roce ale to neznamená, že je krize…..

  2. Krize žádná nebude, jen se mele a kecá !
    Krom toho se pořád divím, kam ta auta se vyváží a kam se to lifruje.
    To jsou vlaky narvané aut a pořád to někam jede.
    Lidi ve vesnicích mají staré Felicie a další vrány, nemají na nová auta a Škodovka pořád lifruje tisíce aut do zahraničí. Hlava mi to nebere.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Mobilní telefonát o právě skončeném nevolnictví

Poradna
Konečně dobrá zpráva! Není však o koronaviru, a tak si jí prakticky nikdo nepovšiml, i když se přímo týká milionů lidí. První dubnový den skončilo dlouhá desetiletí trvající nevolnictví všech, kteří využívají služeb mobilních operátorů.
Rolovat nahoru