Český průmysl se po roce a půl vrací k růstu

Názor
Průmyslová výroba v ČR v říjnu meziročně rostla, a to poprvé za celé období od května 2019. Po takřka půldruhém roce tedy vykázala opět vzestup, když meziročně přidala 1,3 procenta. 
Ilustrační foto: TPCA

Průmysl těžil z poměrně silné zahraniční poptávky, v čele se zahraniční poptávkou po tuzemských automobilech. Zahraniční poptávka zůstala silná, takže na rozdíl od první vlny koronavirové pandemie pomohla tuzemský průmysl v říjnu uchránit před ochromením, které opět postihlo podstatnou část sektoru služeb.

Silná poptávka ze zahraničí se v říjnu odrazila i v citelném růstu zahraničních zakázek tuzemskému průmyslu, který byl s hodnotou 8,4 procenta nejvýraznější od října 2018, tedy za uplynulé dva roky. Nové zakázky z tuzemska se ovšem po zářijovém vzepětí k meziročnímu růstu, byť mírnému, opět dostaly do pásma poklesu.

Stejně jako v měsících březnu až srpnu. I to svědčí o tom, jak mocnou podpůrnou silou je při druhé vlně pandemie tuzemskému průmyslu – a vlastně celé tuzemské ekonomice – právě zahraniční poptávka.

I díky silné zahraniční poptávce letos tuzemský průmysl vykáže propad v rozsahu devíti procent, v příštím roce přidá osm procent.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl a export expandují navzdory druhé vlně pandemie

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v únoru mírně zklamal

Zahraniční obchod ČR se zbožím v únoru mírně zklamal. Podle údajů Českého statistického úřadu přebytek dosáhl hodnoty 22,5 miliardy korun, avšak trh předpokládal přebytek 26,2 miliardy. Navzdory mírného zklamání jde …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru