Český průmysl? Stále ve fázi útlumu

Názor
Ani prosincové výsledky průmyslu neukazují, že by se českému průmyslu – největšímu tuzemskému odvětví – už podařilo odrazit ode dna. Oproti stejnému měsíci předloňského roku se průmyslová výroba sice snížila „jen“ o jedno procento, avšak po zohlednění vyššího počtu pracovních dnů byl propad výrazně rychlejší (-3,4 %).
Nižší poptávku pociťují téměř všechny obory s výjimkou výrobců elektrických zařízení a farmacie. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nepadala však jenom výroba a zaměstnanost, ale tentokrát došlo i na nové zakázky. Za celý rok se průmysl dokonce dostal po pěti letech expanze do útlumu a jeho výroba se reálně snížila o 0,4 %.

Slabá čísla za poslední čtvrtletí dávají tušit, že ani výsledek hrubého domácího produktu nebyl v tomto období nijak oslnivý. Proto i nadále počítáme s dočasným zpomalením ekonomického růstu pod hranici dvou procent.

Největší podíl na slabém prosincovém výsledku měl automobilový průmysl, který tentokrát odepsal téměř sedm procent. Už předchozí výsledky jednotlivých automobilek (vč. odstávek v druhé největší – pozn. aut.) spolu s novými zakázkami však už dříve dávaly tušit, že expanze výroby tohoto segmentu není nekonečná.

PSALI JSME:
Škoda Auto vloni v tuzemsku vyrobila přes 900 000 vozů

Zvlášť, když nejde jen o automobilky, ale i jejich dodavatele napojené i na další evropské značky. Naproti tomu se stále ještě dařilo dalšímu striktně exportně orientovanému oboru – výrobě elektrických zařízení.

Průmysl čekají další slabé měsíce, což už ostatně indikovaly ukazatele důvěry nebo indexy nákupních manažerů. A toto očekávání potvrzují i statistiky nových zakázek, které v prosinci poklesly o 2,7 %. Nižší poptávku pociťují téměř všechny obory s výjimkou výrobců elektrických zařízení a farmacie.

V červených číslech skončil navíc i automobilový průmysl. I proto nadále předpokládáme, že první pololetí bude pro český průmysl slabší a teprve až s oživením zahraniční poptávky se zejména ve druhém pololetí vrátí k růstu. A samozřejmě nižší výroba s sebou přinese i další redukci počtu zaměstnanců a zpomalení růstu mezd.

Autor je analytik Československé obchodní banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rostoucí či stagnující evropský automobilový trh?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.