Český stát si u nových bytů bere na DPH mnohonásobně více, než jiné země EU

Ve srovnání s řadou zemí EU je u nás sazba daně z přidané hodnoty (DPH) na nové bydlení daleko vyšší. Česko uplatňuje aktuálně na bydlení 15procentní sazbu u menších bytů a 21procentní u větších bytů a ateliérů.
Ve srovnání s řadou zemí EU je u nás sazba daně z přidané hodnoty (DPH) na nové bydlení daleko vyšší. Foto: Central Group

Například v Polsku je ale sazba u menších bytů osmiprocentní, ve Francii 5,5procentní a v Maďarsku jen pětiprocentní. „Již před lety se diskutovalo o zařazení bydlení do snížené desetiprocentní sazby, ale bez úspěchu. Nyní, kdy velká města bojují s vážnou bytovou krizí, je vhodné toto téma opět otevřít,“ říká Dušan Kunovský, šéf společnosti Central Group, která je největším tuzemským rezidenčním stavitelem. „Případná změna daně by se totiž v plné míře promítla do snížení ceny pro kupující. Developeři totiž ceny stanovují vždy bez DPH a daň se k tomu jen automaticky připočte,“ dodává.

Nižší sazbu DPH pro nové bydlení již Česko v minulosti mělo. V uplynulých letech ale sazba daně uplatňovaná na byty do 120 m² velmi narostla. Ještě v roce 2007 byla pětiprocentní, později devíti, deseti, 14 a od roku 2013 je pak 15%. Ještě před deseti lety tedy stát inkasoval na průměrném bytu s cenou 3,5 milionu korun na DPH částku 175 tisíc korun, což celkovou cenu navýšilo jen na 3,7 milionu korun. Dnes je ale příjem státu na dani z přidané hodnoty z průměrného pražského bytu v celkové částce téměř pětinásobný, než před deseti lety.

PSALI JSME:
Padesátimetrový byt vyjde stavebně na milion, stometrový domek na 2,5 milionu

Více peněz z daní od státu městům a obcím

Při přerozdělování prostředků z daní by měly výrazně více peněz získávat města a obce. Ty totiž nesou hlavní zátěž spojenou s novou výstavbou. Města a obce by pak měly tyto peníze navíc směřovat zejména do staveb technické a dopravní infrastruktury a na stavby občanské vybavenosti.

V současnosti řeší soukromí investoři nejen technickou a dopravní infrastrukturu na vlastním pozemku a v přímé návaznosti, ale často jsou nuceni investovat také do infrastrukturních staveb v širokém okolí. Tím suplují úlohu veřejné správy, a to samozřejmě zásadně prodražuje nové byty.

„Ve větších projektech jsme schopni budovat prostory pro obchody, služby, restaurace a kavárny, a financovat a vybudovat i parky a dětská hřiště. A můžeme i poskytnout městu pozemky pro potřebnou občanskou vybavenost, tedy zejména školská zařízení sloužící širokému okolí. Ale vlastní výstavba škol a školek musí být financována z veřejného rozpočtu,“ říká Kunovský.

Pokud nové byty mají být cenově dostupnější, nemohou tyto náklady v žádném případě nést soukromí investoři a potažmo tedy kupující nových bytů, tvrdí. „Zajištění staveb občanské vybavenosti a rozsáhlejší infrastruktury je jednoznačně úkolem veřejné správy, proto také stát vybírá od občanů a firem tak vysoké daně,“ vysvětluje šéf Central Group.

PSALI JSME:
Na občanskou vybavenost musí myslet především samospráva

Zavřít reklamu ×
  1. To je proto, že si hloupí lidé volí populistické politiky, kteří jim slibují pečené holuby až do huby.
    No a kde na to mají brát, než zdaněním těch, kdo mají peníze (slovníkem populistických politiků = „zdaníme bohaté!“). Kdo kupuje dům nebo byt, musí mít peníze = toho zdaníme, abychom si mohli koupit hlasy hlupáků a netáhel.
    Je to tak, že ANO, ČSSD?

  2. Pane lomihnát
    Vaše tvrzení , že zdaníme bohaté formou DPH je naprosto usměvné . Polopatě řečeno na DPH doplácí nejchudší . Bohatí totiž mají nejvíce zdroju z korporátních daní nebo z příjmu . A tyto daně snížil Topolánkuv batoh a zvedlo se naopak DPH. V principu si tak nejvíce polepšily bohatí (z miliard jim zbylo více) a chudí mají stejné daně a ještě se jim zvedlo DPH . Státní kasičku tak více plní většina co má takzvaně běžné příjmy a snížila se jim tak životní uroven . Sice se jimčasem nominálně zvedly platy , ale pořídíme si obdobné množství zboží (je dražší – větší DPH) .

    K článku řeknu jen tolik . Města a kraje mají peněz dost . Problém je že spíše vyhazují za nesmyslné projekty , kdy se staví silnice do prázdných polí , ruzné investice kde slušně řečeno rozum zustává stát . Lidem to v principu moc nevadí . Jsou to přeci státní peníze a padají shora . Kdyby měly samospráva své daně , třeba jak to mají v americe , tak by každé volby at už obecní , krajské byly o daních a jejich zvyšování a snižování a co se za ně pořídí . Pak by se i lidé zajímaly o to co se u nich na obci děje a zda to rozhazování má smysl.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.