Padesátimetrový byt vyjde stavebně na milion, stometrový domek na 2,5 milionu

Běžný padesátimetrový byt vyjde čistě stavebně, bez pozemku, na milion korun. Stometrový rodinný domek, rovněž bez parcely, pak na 2,5 milionu korun. Že to jsou částky vzdáleny cenám, za které se byty a domy prodávají?
Ilustrační foto: Pixabay

Není divu. Do těchto rámců není započítána lokalita, prodejní náklady, ale jen čistá stavba v naprosto běžných standardech. Žádný luxus. Vyplývá to z pomocných interních tabulek pojišťoven, které podle nich určují, na jakou pojistnou částku nemovitost určit.

Řada lidí ze stavebnictví se teď s námi možná začne o tyto částky přít, že už jdou dávno vyšší. Logicky. Možností materiálů, stavebních systémů je tolik, a hlavně nejsou lidi na práci, takže cena řemeslníků roste. Existují různé vzorce, kalkulátory. Nejlepší je porovnat více zdrojů a také u jednotlivých prací dát vedle sebe více nabídek, kde kritériem by neměla být jen cena, ale i úroveň provedení. Pomoci mohou ale právě i tabulky pojišťoven.

PSALI JSME:
Jen platit nestačí. Máte správně nastavené pojistné?

Tyto částky si stanovuje pojišťovna, když pojišťuje klienty tak, že byt či dům by na pozemku byl totálně zničen a smyslem pojistky je pokrýt výstavbu nového bytu/domu. To znamená, že v ceně nejsou pozemky (ten v případě pojistné události zůstává), ale čistě výstavba nové adekvátní jednotky.

Redakce portálu Faei.cz zde pro orientaci přináší interní tabulky jedné z největších tuzemských pojišťoven. Nutno však vzít v úvahu, že ceny stavebních prací jsou reálně vyšší, neboť zatím kvůli nedostatku řemeslníků rostou rychleji, než mohl systém pojišťovny reagovat. Jde tedy o pomocné ceny při stanovení minimální pojistné částky.

PSALI JSME:
Nejčastěji škodí voda. Češi podceňují pojištění svých domovů

Pojišťovna klienta nepojistí na nižší hodnotu stavby, než jí vyjde podle těchto tabulek. Počítá to z metru čtverečních stavby. Nicméně praxe ukazuje, že jako základní vodítko tyto tabulky pojišťovny odrážejí realitu. Jde tedy o návrh ceny na znovupořízení (tzv. reprodukční cena).

V přehledu jsou ceny ve třech stupních standardu, který se sice těžko konkrétně vysvětluje, ale když člověk porovná nabídky materiálů, zařizovacích předmětů v obchodech a s řemeslníky, brzy získá přehled, co je účelové, obyčejné, a co už nadstandardní.

PSALI JSME:
Jaké byly nejčastější loňské škody u pojištění majetku?

účelové běžné nadstandardní
Byt 2kk 50 m2 750 000 Kč 1 000 000 Kč 1 500 000 Kč
Byt 4kk 100 m2 1 500 000 Kč 2 000 000 Kč 3 000 000 Kč
Rodinný dům 100 m2 2 150 000 Kč 2 500 000 Kč 3 100 000 Kč
Rodinný dům 250 m2 5 350 000 Kč 6 250 000 Kč 7 800 000 Kč
Bytový dům 1000 m2 10 900 000 Kč 14 500 000 Kč 21 800 000 Kč
Bytový dům 2500 m2 27 300 000 Kč 36 250 000 Kč 54 500 000 Kč

PSALI JSME:
Výluky v pojistných smlouvách? Největší háčky vězí v detailech

„Zákazníci často nedají dostatečné zadání, zároveň mívají nerealistická cenová očekávání, zadávají cenové možnosti příliš nízko, a zároveň mají velké nároky z technologického a časového hlediska. Je-li poptávka lidí nastavena, že chtějí práce ihned, tak její atraktivita pro firmy klesá. Poptávky za poslední rok narostly o 15 procent, a o některé práce firmy nemají vůbec zájem je vzít,“ shrnuje situaci Martin Ekrt z portálu Nejřemeslníci.cz – internetového tržiště, kde na třicet tisíc řemeslníků a firem nabízí své služby a kde lidé poptávají jejich práci.

Podle Ekrta jsou také patrné značné cenové rozdíly za stavební práce v regionech. Rekonstrukce kuchyně v Praze je třeba za padesát tisíc, obdobná zakázka na Moravě vyjde na třicet.

„Potíž je v tom, že stavebním firmám, malým i velkým, nejvíce chybí čas, od časného rána, do nocí, pořád jim zvoní telefony, řeší nejen technické a dodavatelské věci, ale do toho i obchod. Tak to má 93 procent firem, přitom 80 procent jich dusí administrativa a byrokracie, protože si nemohou dovolit na to živit aparát,“ popisuje Ekrt.

PSALI JSME:
Pozor na koupi chaty v záplavové oblasti. Pojištění nemovitosti může nemile překvapit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už malé děti si nadávají do teploušů a buzerantů, upozorňuje vědec

Rozhovor
Festival Prague Pride zaměřený na LGBT+ komunitu tradičně vyvolává kontroverzní reakce. Nejinak tomu bylo u letošního ročníku, který o víkendu vyvrcholil duhovým pochodem. Nový pohled na neheterosexuální komunitu nabízí v rozhovoru pro FAEI.cz výzkumník Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák, který se zabývá například takzvaným menšinovým stresem.