Český vývoz stagnuje. Exportu by mohl pomoci oslabující kurz koruny

Názor
Statistické výsledky zahraničního obchodu v červnu potvrdily stagnující trend českého vývozu (+1 % oproti červnu minulého roku, 0,7 % meziměsíčně), mírně pozitivnímu výsledku pomohl poměrně úspěšný vývoz u silných kategorií, jako jsou motorová vozidla (+16,7 % oproti červnu minulému roku), strojů a zařízení (+7,9 %) nebo elektrických zařízení (+12,4 %), u většiny ostatních exportních skupin však dochází k propadu nebo stagnaci.
Po dlouhé době pozorovat meziroční pokles vývozu do sousedních zemí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Do blízké budoucnosti by českému exportu mohl pomoci v současné době mírně oslabující kurz koruny. Když se na červnový export podíváme z teritoriálního hlediska, můžeme po dlouhé době pozorovat meziroční pokles vývozu do sousedních zemí, jako je například Slovensko a Rakousko, jež jsou primárním cílem malých a středních podniků a u nichž tento trend pozorujeme od března, respektive od dubna.

Rovněž u Německa sledujeme od února klesající dynamiku vývozu, přičemž hodnoty vývozu za květen a červen se meziročně téměř nezměnily. Tento trh je náš největší exportní partner, s tím také počítáme a plánujeme jej posílit. Nyní má CzechTrade působnost v Düssledorfu a nově bude mít také v Mnichově, kde v ekonomicky zajímavém Bavorsku plánujeme podpořit české inovativní a technologické firmy.

Autor je generální ředitel CzechTrade
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod ČR hlásí nejlepší výsledek za více než dva roky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zhoršené výsledky české ekonomiky

Podle zpřesněných údajů statistického úřadu česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala, na místo původně uváděného růstu o 0,1 procenta. Současně v meziročním srovnání propadla o 0,6 procenta, zatímco původně …

Ropa se řítí k hranici 100 dolarů za barel

Ceny pohonných hmot v Česku dále stoupají, zejména pak nafta. Ve středu se litr motorové nafty prodával průměrně celorepublikově už za 40,43 koruny, vyplývá z čerstvě zveřejněných údajů společnosti CCS.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB