Zahraniční obchod ČR hlásí nejlepší výsledek za více než dva roky

Názor
Český zahraniční obchod se zbožím letos v červnu překonal většinu expertních dohadů, když vykázal přebytek 18,2 miliardy korun. Jde o jeho nejvyšší přebytek za celé období od dubna 2021, tedy za více než dva roky.
Vývozu by měla pomoci také nyní i ve výhledu slábnoucí koruna, která zvýší konkurenceschopnost tuzemského exportu na zahraničních trzích. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zahraničnímu obchodu České republiky svědčí zejména dvě věci, a to výrazný meziroční pokles cen energetických surovin, zejména plynu a ropy, na světových trzích a pak také zlepšení situace v oblasti mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců, které mocně pohání tuzemskou výrobu a export automobilů.

V minulém roce zahraniční obchod Česka – čistého dovozce plynu a ropy – trpěl dramatickým zdražováním obou surovin, které nastalo v důsledku války na Ukrajině. Trpěl natolik, že výsledkem byl celoročně nejhlubší nominální schodek zahraničního obchodu v historii České republiky, přesahující 200 miliard korun.

PSALI JSME:
Auta táhnou český průmysl i zahraniční obchod

Letos však už bude výsledek zahraničního obchodu celoročně výrazně plusový, odpovídající přebytku zhruba 130 miliard korun. Export bude nadále pohánět silný vývoz automobilů, těžící z realizace zakázek nahromaděných v době světové logistické krize.

Zároveň lze předpokládat nadále poměrně nízké ropy a ropných produktů a zejména plynu – alespoň tedy v porovnání s loňskem. I to českému zahraničnímu obchodu pomůže. Zároveň ztráta v oblasti vývozu rovněž zlevňující elektřiny, jejímž je Česko jedním z největších vývozců na světě – nebude tak masivní, aby výsledek zahraničního obchodu jako celku citelněji poznamenala.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod Česka sílí více, než se čekalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB