
Nejvíc podnikatelů podle předsedy ČSÚ Marka Rojíčka přibylo v nejstarších věkových kategoriích: „Mezi lidmi důchodového věku vzrostl podíl podnikatelů víc než o polovinu. Naopak nejvýrazněji se snížil u mladých podnikatelů do 39 let. I v této oblasti se tak projevuje trend stárnutí populace.“
Podnikatelů po šedesátce a starších přibylo v letech 2010 až 2017 více než 41 tisíc. Mladých podnikajících ve věku do 39 let (pro srovnání – stát obvykle považuje za mladé lidi do 36 let – pozn. red.) ubylo přes 65 tisíc.
„Převážná část z 852 tisíc podnikatelů, kteří se zapojili do zjišťování Českého statistického úřadu, má nejméně dva klienty. Jednoho klienta má jen 58,4 tisíce podnikatelů. Počet těch, jejichž příjem je úplně nebo alespoň ze 75 % závislý na jednom klientovi, dosáhl 162 tisíc. Jde o 19 % všech podnikajících,“ uvedla Marta Petráňová z odboru statistiky trhu práce ČSÚ.
Téměř 60 tisíc tuzemských podnikajících, kteří mají jen jednoho klienta, (cca 6,5 % OSVČ), se tak automaticky dostává do podezření, že jsou součástí tzv. švarcsystému, kdy lidé pracují pro zaměstnavatele nikoliv na základě pracovněprávního vztahu, ale formálně vystupují jako samostatní podnikatelé (osoby samostatně výdělečně činné, zpravidla živnostníci). „Živnostník s jediným odběratelem je vždy v podezření. Zda bude jeho počínání považováno za švarcsystém, záleží na znění smlouvy i detailech jejího plnění,“ upozornil letos v březnu týdeník Euro.