Čeští podnikatelé stárnou, upozornili statistici

Podnikatelů u nás přibývá, konstatoval Český statistický úřad (ČSÚ) a vysvětlil, že je to díky rostoucímu zájmu seniorů o vlastní živnost. Počet mladých podnikatelů ale naopak klesá.
Nejvíc podnikatelů podle předsedy ČSÚ Marka Rojíčka přibylo v nejstarších věkových kategoriích. Foto: Pixabay

Nejvíc podnikatelů podle předsedy ČSÚ Marka Rojíčka přibylo v nejstarších věkových kategoriích: „Mezi lidmi důchodového věku vzrostl podíl podnikatelů víc než o polovinu. Naopak nejvýrazněji se snížil u mladých podnikatelů do 39 let. I v této oblasti se tak projevuje trend stárnutí populace.“

Podnikatelů po šedesátce a starších přibylo v letech 2010 až 2017 více než 41 tisíc. Mladých podnikajících ve věku do 39 let (pro srovnání – stát obvykle považuje za mladé lidi do 36 let – pozn. red.) ubylo přes 65 tisíc.

„Převážná část z 852 tisíc podnikatelů, kteří se zapojili do zjišťování Českého statistického úřadu, má nejméně dva klienty. Jednoho klienta má jen 58,4 tisíce podnikatelů. Počet těch, jejichž příjem je úplně nebo alespoň ze 75 % závislý na jednom klientovi, dosáhl 162 tisíc. Jde o 19 % všech podnikajících,“ uvedla Marta Petráňová z odboru statistiky trhu práce ČSÚ.

Téměř 60 tisíc tuzemských podnikajících, kteří mají jen jednoho klienta, (cca 6,5 % OSVČ), se tak automaticky dostává do podezření, že jsou součástí tzv. švarcsystému, kdy lidé pracují pro zaměstnavatele nikoliv na základě pracovněprávního vztahu, ale formálně vystupují jako samostatní podnikatelé (osoby samostatně výdělečně činné, zpravidla živnostníci). „Živnostník s jediným odběratelem je vždy v podezření. Zda bude jeho počínání považováno za švarcsystém, záleží na znění smlouvy i detailech jejího plnění,“ upozornil letos v březnu týdeník Euro.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.