Cestovní ruch je v hluboké krizi

Hoteliéři si musí začít více vážit domácí klientely, která ve třetím čtvrtletí zvýšila meziroční počet přenocování o 17,2 procenta. Ukazuje se, že Češi projevili výrazně vyšší zájem o pětihvězdičkové hotely, které dříve navštěvovali především cizinci. Luxusní hotely však přesto evidují největší ztráty ze všech ubytovacích zařízení.
Nejpostiženějším regionem v rámci České republiky byla Praha, která za třetí čtvrtletí letošního roku evidovala pouze 746 tisíc hostů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle Českého statistického úřadu dosáhl počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních ve třetím čtvrtletí letošního roku úrovně 5,979 milionu. To znamená, že meziročně došlo k výraznému propadu o 20,7 procenta. Počet zahraničních hostů se snížil na 1,049 milionu, což představuje meziroční pokles o astronomických 68,5 procenta.

Přestože můžeme říct, že třetí čtvrtletí se vyvíjelo lépe, než druhé čtvrtletí letošního roku, je zřejmé, že chybějící hosté způsobují výrazné výpadky v tržbách hoteliérů. Navíc nikdo nemůže zaručit, že se situace v následujícím období zlepší. Nelze se proto divit, že někteří hoteliéři uvažují o konci podnikání.

Nejpostiženějším regionem v rámci České republiky byla Praha, která za třetí čtvrtletí letošního roku evidovala pouze 746 tisíc hostů. Ve stejném období loňského roku přitom Prahu navštívilo 2,298 milionu hostů. To představuje propad o 67,5 procenta. V některých regionech počet hostů narostl. Jde například o Liberecký či Královéhradecký kraj.

Nejvíce ubytovaných cizinců pocházelo ve třetím čtvrtletí letošního roku z Německa. Celkem jich bylo ubytováno 419 tisíc. Na druhém místě byli Poláci, kterých bylo ubytováno 158 tisíc. Třetí v pořadí skončili Slováci v počtu 123 tisíc. V první desítce nejčastěji ubytovaných cizinců najdeme pouze Evropany. Lidé z jiných kontinentů k nám prakticky přestali jezdit.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek