Česko přišlo v létě o rekordní počet zahraničních turistů

Názor
V letošním třetím čtvrtletí, zahrnujícím vrchol turistické sezóny, se tuzemský turistický ruch potýkal s historicky rekordním výpadkem poptávky. V hromadných ubytovacích zařízeních v ČR se ubytovalo meziročně o 20,7 procenta méně hostů. Strávili v nich meziročně o 16,8 procenta méně nocí. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
Česko přišlo v létě o rekordní počet zahraničních turistů. Nejvíce Praha. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V hromadných ubytovacích zařízeních se ubytovalo 4,93 milionu rezidentů ČR, což je historicky rekordní číslo. Tento rekordní počet domácích turistů ovšem ani tak nevykompenzoval historický propad zahraniční klientely, které se v ČR ubytovalo jen 1,05 milionu osob. Celkově se v ČR ubytovalo 5,98 milionu osob, což je nejslabší údaj za třetí čtvrtletí od roku 2014.

Hosté strávili v tuzemských hromadných ubytovacích zařízeních celkem 17,42 milionu nocí, což je nejslabší údaj za třetí čtvrtletí taktéž od roku 2014. Průměrný počet přenocování na osobu však nijak nevybočoval z dlouhodobého standardu. Rezidenti se ubytovávali v průměru na rovné tři noci, zahraniční hosté pak průměrně na 2,5 noci.

Regionálně se se zvlášť závažným výpadkem v počtu přenocování potýkala Praha. Hosté v některém z ubytovacích zařízení metropole strávili meziročně o 69,9 procenta méně nocí, když výpadek v počtu přenocování zahraničních hostů činil dokonce 79,2 procenta.

PSALI JSME:
Kvůli pandemii v Praze ubylo přes 70 procent zahraničních turistů

K citelnému propadu počtu strávených nocí pak došlo také v Karlovarském kraji, kde hosté strávili meziročně o 16,7 procenta méně nocí. K poklesu počtu přenocování pak došlo ještě na Ústecku, Pardubicku, Olomoucku a Moravskoslezském kraji. Naopak „vítězem“ koronavirem poznamenané turistické sezóny je Vysočina, kde hosté strávili meziročně o 15,7 procenta více nocí.

Celkově ovšem platí, že zesílená poptávka českých turistů počtem návštěv ani počtem přenocování nevykompenzovala úbytek zahraničních turistů. Ztráty pro ekonomiku jsou však ještě citelně závažnější, než se zdá z uvedených čísel. Zahraniční turista totiž v tuzemsku v průměru utrácí více peněz než turista tuzemský, a to například za suvenýry nebo za luxusní zboží, ale i například za restaurace či návštěvy památek.

Zadruhé je třeba si uvědomit, že podstatná část tuzemské turistické poptávky byla podnícena vládními programy, a to přímo programem Covid Lázně, a nepřímo programy na podporu celkově poptávky a zaměstnanosti typu Antivirus. Z hlediska ekonomiky jako celku je tak přínos z vyšší návštěvnosti rezidentů devalvován tím, že proběhl za cenu navýšení veřejného zadlužení ČR, z něhož se podpůrné programy hradily a hradí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Českým letištím vzal koronavirus více cestujících, než je evropský průměr

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Tuzemský cestovní ruch padl na kolena

Hotely se stravovacími službami jsou rizikové z hlediska šíření koronaviru. Proto někteří lidé zřejmě omezí klasické dovolené v resortech pořádané cestovními kancelářemi. Je však možné, že lidé projeví zvýšený zájem …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru