bool(false)

Cestovním kancelářím dělají radost jen senioři

Zdálo by se, že doba není zahraničním dovoleným nakloněna. Přesto si podle výsledků ankety, které zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI), zahraniční dovolenou odepře jen 35 % respondentů. Naproti tomu 38 % účastníků ankety se jezdí do zahraničí rekreovat jednou ročně a dalších 27 % si tuto kratochvíli dopřává dokonce v zimě i v létě.

Dovolená. Ilustrační foto: David Kubíček

Slabá koruna, záplava migrantů na jihu Evropy a především hrozba teroristických útoků, které se nevyhnuly atraktivním metropolím ani přímořským letoviskům, nic z toho, zdá se, nezabrání českým turistům pravidelně vyrážet na zahraniční dovolenou.

Zajímavý je především trend zvýšeného zájmu o cestování u českých seniorů. Některé cestovní kanceláře hlásí, že téměř 50 % zákazníků v seniorském věku jede na více než jednu zahraniční dovolenou ročně a utratí na místě téměř čtyři tisíce korun za týden.

Podle Stanislava Zímy z cestovní kanceláře Exim Tours je průměrná cena zájezdu u seniora asi o dva tisíce korun vyšší než celkový průměr. Zároveň starší lidé častěji než ostatní kategorie klientů volí pobyt v pětihvězdičkových hotelech, vyžadují kvalitní průvodcovské služby a investují do poznávacích okruhů.

Průměrná částka, kterou loni Češi bez ohledu na věk vydali za dlouhodobější dovolenou v zahraničí, je podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) 12 500 korun. Výše průměrného důchodu, který loni činil 11 075 korun měsíčně, umožňuje většině seniorů si minimálně na jeden poznávací zájezd ročně komfortně uspořit či si jej jednorázově pořídit.

Na druhou stranu, po nedávných teroristických útocích zaznamenaly cestovní kanceláře znatelný pokles zájmu o jazykové kurzy pro středoškoláky a takzvané eurovíkendy. Přitom ještě na jaře to vypadalo, že téměř každý středoškolský student letos vyjede na jazykový pobyt do zahraničí. Ministerstvo školství totiž ve snaze vyčerpat evropské dotace školám na tyto kurzy výrazně přispívalo, dohromady na tyto aktivity putovalo osm set milionů korun. Nyní však nastal obrat a studenti se z kurzů hromadně odhlašují, přestože ministerstvo školství změkčilo podmínky pro účast.

Nedávné útoky teroristů v Paříži se projevily také na objednávkách zákazníků českých cestovních portálů. Například na portálu Dovolena.cz poklesl bezprostředně po atentátech zájem o takzvané eurovíkendy o deset procent. O krátké zájezdy do Paříže dokonce o 70 %.

Zákazníci zároveň v podstatě přestali kupovat first minute zájezdy na léto do Středomoří. Vypadá to dokonce, že se jejich pozornost přesměrovala do Karibiku. Tento efekt však může platit i obráceně: pro mimoevropské turisty, kteří plánovali navštívit Česko, přestože je dosud považováno za relativně bezpečnou zemi.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Cestování

O prázdninách se cestovním pasům věnujte víc

Kontroly na hranicích, na to jsme si alespoň v rámci Evropské unie (EU) a schengenského prostoru rádi odvykli. Ale jak se zdá, budeme si muset zase zvykat. Kdo se naučil cestovat po Evropě jen s občanským průkazem …

Český kempařský comeback

Kempování je v posledních letech opět na vzestupu. Za posledních pět let se počet návštěvníků vyšvihl ze zhruba 800 tisíc ročně téměř o polovinu. Loni tak podle Českého statistického úřadu naše kempy navštívil 1,2 …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru