Cestovním kancelářím dělají radost jen senioři

Zdálo by se, že doba není zahraničním dovoleným nakloněna. Přesto si podle výsledků ankety, které zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI), zahraniční dovolenou odepře jen 35 % respondentů. Naproti tomu 38 % účastníků ankety se jezdí do zahraničí rekreovat jednou ročně a dalších 27 % si tuto kratochvíli dopřává dokonce v zimě i v létě.

Dovolená. Ilustrační foto: David Kubíček

Slabá koruna, záplava migrantů na jihu Evropy a především hrozba teroristických útoků, které se nevyhnuly atraktivním metropolím ani přímořským letoviskům, nic z toho, zdá se, nezabrání českým turistům pravidelně vyrážet na zahraniční dovolenou.

Zajímavý je především trend zvýšeného zájmu o cestování u českých seniorů. Některé cestovní kanceláře hlásí, že téměř 50 % zákazníků v seniorském věku jede na více než jednu zahraniční dovolenou ročně a utratí na místě téměř čtyři tisíce korun za týden.

Podle Stanislava Zímy z cestovní kanceláře Exim Tours je průměrná cena zájezdu u seniora asi o dva tisíce korun vyšší než celkový průměr. Zároveň starší lidé častěji než ostatní kategorie klientů volí pobyt v pětihvězdičkových hotelech, vyžadují kvalitní průvodcovské služby a investují do poznávacích okruhů.

Průměrná částka, kterou loni Češi bez ohledu na věk vydali za dlouhodobější dovolenou v zahraničí, je podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) 12 500 korun. Výše průměrného důchodu, který loni činil 11 075 korun měsíčně, umožňuje většině seniorů si minimálně na jeden poznávací zájezd ročně komfortně uspořit či si jej jednorázově pořídit.

Na druhou stranu, po nedávných teroristických útocích zaznamenaly cestovní kanceláře znatelný pokles zájmu o jazykové kurzy pro středoškoláky a takzvané eurovíkendy. Přitom ještě na jaře to vypadalo, že téměř každý středoškolský student letos vyjede na jazykový pobyt do zahraničí. Ministerstvo školství totiž ve snaze vyčerpat evropské dotace školám na tyto kurzy výrazně přispívalo, dohromady na tyto aktivity putovalo osm set milionů korun. Nyní však nastal obrat a studenti se z kurzů hromadně odhlašují, přestože ministerstvo školství změkčilo podmínky pro účast.

Nedávné útoky teroristů v Paříži se projevily také na objednávkách zákazníků českých cestovních portálů. Například na portálu Dovolena.cz poklesl bezprostředně po atentátech zájem o takzvané eurovíkendy o deset procent. O krátké zájezdy do Paříže dokonce o 70 %.

Zákazníci zároveň v podstatě přestali kupovat first minute zájezdy na léto do Středomoří. Vypadá to dokonce, že se jejich pozornost přesměrovala do Karibiku. Tento efekt však může platit i obráceně: pro mimoevropské turisty, kteří plánovali navštívit Česko, přestože je dosud považováno za relativně bezpečnou zemi.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.