Chytré technologie se zabydlují v českých domácnostech

Průzkum
Bezpečnost a zajištění ochrany citlivých dat představují pro další rozvoj internetu věcí tu nejzásadnější výzvu. Navzdory častým varováním expertů, většina (69 %) Čechů chytrým technologiím věří. Vyplývá to z průzkumu provedeného agenturou Nielsen Admosphere pro operátora Sigfox Česká republika.
O bezpečnosti chytrých zařízení pochybuje pouze necelá třetina českých obyvatel. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z průzkumu také vyplývá, že téměř polovina Čechů (48 %) již dnes využívá některou z chytrých technologií u sebe doma nebo v práci a dalších 24 % dotázaných se k tomu v nejbližší době chystá. V pracovním prostředí jde především o chytré senzory a čidla optimalizující provoz a výrobu.

V domácnostech pak dominují běžné spotřebiče jako chytré televizory, ledničky, dětské chůvičky či termostaty. Pouze 28 % respondentů průzkumu uvedlo, že chytré technologie nevyužívá a ani se k tomu nechystá.

O bezpečnosti chytrých zařízení pochybuje pouze necelá třetina českých obyvatel (31 %), to však neznamená, že tyto moderní technologie nepřinášejí nová a složitá bezpečnostní rizika. Spotřebitelé i firmy je často podceňují a nakupují nejlevnější zařízení od výrobců zanedbávajících kvalitu zabezpečení. Ta jsou pak skrze vlastní IP adresu připojena přímo k internetu a tvoří ideální terč pro útoky hackerů.

Chytré technologie se také stávají součástí kritické infrastruktury státu či soukromých firem. Jejich bezpečnost a schopnost chránit uživatelská data před zcizením je proto nezbytná. „Důvěra klientů v absolutní spolehlivost a bezpečnost systému je pro nás zásadní. Jediný větší únik citlivých dat by ji přitom mohl nenávratně poškodit, proto je pro nás zabezpečení sítě prioritou,“ vysvětlil Jan Soukal, výkonný ředitel společnosti Sigfox Česká republika.

PSALI JSME:
Evropské ženy se ujímají vlády nad elektronikou a domácími technologiemi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB