Číňané houfně nakupují domácí akcie

Čínské akcie včera svým citelným růstem podpořily příliv poměrně optimistické nálady na světové trhy. Klíčový ukazatel čínských akcií, Šanghajský kompozitní index, si připsal 5,7 procenta, nejvíce od roku 2015. Vyhoupl se tak na své dvouleté maximum. Obrat obchodů na burzách v Šanghaji a Šen-čenu dosáhl úrovně půldruhého bilionu jüanů, a byl tak nejvyšší za uplynulých pět let.
Číňané houfně nakupují domácí akcie. Ilustrační foto: Depositphotos.com

List China Securities Journal v úvodníku svého včerejšího vydání zásadně povzbudil optimismus na čínských trzích, jelikož uvedl, že dobrá kondice čínských akciových trhů je pro zotavení ekonomiky po koronavirové krizi důležitější než kdykoli v minulosti.

List vydává mediální skupina China Fortune Media, založená státní tiskovou agenturou Nová Čína. Stanoviska listu tak představují silné vodítko při posuzování ekonomických záměrů a priorit čínské komunistické strany. Akcioví investoři v Číně nyní ve zvýšené míře sázejí na to, že Peking podpoří další růst cen akcií v zemi.

Stanovisko listu dále aktivizovalo drobné čínské investory, kteří zodpovídají za zhruba 80 procent všech obchodů na čínských burzách. Již několik dní vládne v Číně optimismus, že tamní ekonomice se daří zvládat koronakrizi lépe než kterékoli jiné ve světě. To poskytuje optimismu investorů základ, který pak státní média přiživují.

Zároveň však mají situaci pevněji v rukou než v letech 2014 a 2015, kdy podobně zažehly optimistickou náladu na trzích. Výsledkem tehdy ovšem bylo dramatické splasknutí akciové bubliny, k němuž došlo v roce 2015. Peking, zdá se, se z pět let starého fiaska poučil a přes optimistická stanoviska svých hlásných trub pouští do ekonomiky podpůrnou likviditu stále poměrně kontrolovaně a opatrně.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Drobní investoři by se neměli soustředit jen na americké akcie, ale i na další regiony

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru