
K jeho meziročnímu poklesu (o 6,8 %) došlo pouze v prvním čtvrtletí loňského roku, tedy v období, kdy se koronavirus začal z Číny rozšiřovat do celého světa. Další vlny, jež země na západní polokouli zasáhly s ještě větší intenzitou než vlna první, už čínské ekonomice zásadně neuškodily. Ve čtvrtém čtvrtletí tak růst tamního HDP již odpovídal předkrizovým úrovním.
Měsíční data za prosinec ukazují, že expanze čínské ekonomiky pokračovala jak ve výrobním sektoru, tak i v oblasti obchodu a služeb. Meziroční růst průmyslové produkce zrychlil ze sedmi procent na 7,3 %. Dobrou kondici čínského výrobního sektoru již minulý týden naznačily velmi dobré výsledky vývozu, který vzrostl meziročně o skoro 20 procent.
V průběhu čtvrtého čtvrtletí loňského roku došlo také k výraznějšímu obnovení spotřeby domácností, která do té doby za vývojem zbytku ekonomiky relativně zaostávala. To potvrzuje i růst maloobchodních tržeb (zahrnující také stravovací služby – pozn. aut.), který i v prosinci setrval poblíž pěti procent.
Díky příznivému vývoji pandemie bylo totiž možné uvolnit řadu opatření. Přes zlepšení v posledním čtvrtletí byl i tak loňský rok pro čínský maloobchod velmi špatný s celoročním poklesem tržeb o 3,9 procenta (v roce 2019 maloobchodní tržby naopak o osm procent rostly).
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)