Investiční dohoda EU a Číny je prohrou celého Západu. Evropa měla počkat na Bidena

Názor
Investiční dohoda Evropské unie a Číny je prohrou Západu. Peking sice učinil krátce před jejím prosincovým dotažením ústupky, avšak ty vlastně jen potvrzují, že ve skutečnosti je dohoda vítězstvím právě Číny.
Západ nyní kulhá ještě více než za Trumpa, a to ještě dříve, než Joe Biden vůbec začal v Bílém domě úřadovat. Joe Biden na archivním oficiálním snímku

Číňané se totiž v souvislosti s úspěšným tažením Joea Bidena na Bílý dům začali v rostoucí míře obávat, že vznikne silná zájmová koalice, jejímiž pilíři budou USA a EU. A že tato koalice společně s dalšími státy, potenciálně třeba i včetně Indie, vyvine na Čínu v koordinovaný tlak, a ta tak bude muset nakonec učinit citelnější ústupky, než jaké dělá za účelem dojednání dohody nyní.

EU se ovšem dotažením úmluvy dopouští téže chyby, kterou mnozí v uplynulých letech oprávněně vytýkali administrativě končícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Trump postupoval vůči Číně jednostranně, místo aby spojil síly s EU a potenciálně dalšími zeměmi. Místo aby působil v rámci širší zájmové koalice, jednostranně s Čínou bojoval zejména prostřednictvím navyšování cel na její dovoz do USA.

Tento jeho vlastní boj byl méně účinný, než by byl postup v rámci širší mezinárodní fronty. Jakkoli USA a Čína před úderem pandemie na přelomu let 2019 a 2020 dojednaly úvodní fázi své obchodní úmluvy, zdaleka nelze hovořit o jednoznačném úspěchu USA. Trump navíc ještě kontraproduktivně stupňoval napětí v transatlantických vztazích, což Číně jen nahrávalo.

PSALI JSME:
Biden, nebo Trump? Kdo bude pokračovat v obchodní válce s Čínou?

Od Bidenovy administrativy se v oblasti mezinárodního obchodu obecně čekají předně dvě věci. Zaprvé to, že změkčí postoj USA k EU a že dokonce třeba i obnoví jednání o úmluvě typu TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství – pozn. aut.), kterou Trump po svém nástupu do úřadu v roce 2017 shodil ze stolu. Zadruhé to, že fakticky nijak nesleví z vyostřeného postoje Trumpovy administrativy právě vůči Číně.

Peking si tedy snadno spočítal, že USA po Bidenově nástupu nijak „nevyměknou“, přičemž navíc hrozí to, co za Trumpa nehrozilo, tedy že vytvoří alianci s EU. Proto si Čína pospíšila, učinila mírnější ústupky, a plácla si s EU, aby tak ztížila, ne-li znemožnila účinný koordinovaný postup USA a EU vůči sobě samé.

EU měla a mohla vyčkat, až se Biden v Bílém domě rozkouká a pokusit se teprve poté, třeba i v rámci společného postupu s USA, přimět Čínu k výraznějším ústupkům a ke znatelnějšímu otevření a „pozápadnění“ své ekonomiky.

Čína zkrátka jen aplikovala určitou formu staletími osvědčené taktiky „rozděl a panuj“. Pravda, půdu jí pro to svým zmíněným jednostranným postupem připravil Trump. Jenže EU na styl Trumpova jednostranného jednání navazuje a střílí tak celý Západ do nohy, podobně jako Trump sám.

PSALI JSME:
Bidenova obchodní politika: Částečný reset

Čína tak odchází posílena, neboť Západ nyní kulhá ještě více než za Trumpa, a to ještě dříve, než Joe Biden vůbec začal v Bílém domě úřadovat.

Čínské ústupky poslední fáze jednání na úmluvě s EU zahrnují odstranění překážek pro zahraniční investice v oblastech elektromobility, telekomunikací nebo soukromého zdravotnictví, ale také v rámci finančních služeb, realitního sektoru nebo lodní přepravy. Jsou-li dosavadní zkušenosti vodítkem, Peking stejně jen otevírá sektory, v nichž již mají čínské subjekty vybudovanou neochvějně silnou pozici.

Peking by měl dle dohody s EU také vykazovat větší transparentnost v oblasti svých průmyslových dotací. Dohoda však nijak neotevírá například oblast čínských veřejných zakázek a nevylepšuje uspokojivě ani možnost evropských firem účinně své investice v Číně ochraňovat. Má stále daleko k tomu, co by v oblasti investic vedlo k plně recipročnímu vztahu.

Sečteno, podtrženo, to že dochází k určitému posunu a k určitému otevření ze strany Číny, ještě neznamená, že nejde o promarněnou příležitost. Je to promarněná příležitost. Proto i prohra. Celého Západu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pro evropské trhy i českou korunu je Biden lepší volbou

Zavřít reklamu ×
  1. EU je soubor písní a tanců. Měla by postupovat jednotně s UK a USA v zájmu západní civilizace.

  2. V kontextu této zprávy byla Vystrčilova cesta na Taiwan zcela nesmyslná a mimořádně hloupá. Ekonomika se neptá na lidská práva ale na lidské zdroje. A EU ukázala že ekonomika je až na prvním místě, sluníčkářům a havloidním pomatencům navzdory.

  3. Myslím, že výborně napsáno. Souhlasím od A do Z. Čína je nebezpečná a je třeba se proti ní ekonomicky a hlavně ideově spojit. Podle mě bychom se měli ještě pokusit domluvit s Ruskem. Rusko je oslabené, ale ne tak, aby nemělo žádný vliv. Navíc se s Putinem dají dělat kompromisy.. S Čínou nikdy.

  4. Největší prohra pro Evropu je zdrogované vedení europoslanců v Bruselu. Zavedení normy Euro 7 pro spalovací motory znamená konec automobilového průmyslu v Evropě a podpora elektrických aut z Číny ,Japonska a USA kde tyto auta jsou ve vývoji o parník dopředu proti Evropě. V Bruselu toto dobře ví a přesto si trvají na nesmyslu jakým elektrické auto je. Vždyť výroba elektřiny je v mnohých státech v Evropě z uhlí závislá z 40 až 60%………..Jediné řešení jak oživit ekonomicky Evropu je prodloužit výrobu spalovacích motorů o min. 10 let a odsun uprchlíků zpátky do jejich domoviny.Jiné řešení pro udržení Evropy není!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru