Německá ekonomika vloni klesla o pět procent

Názor
Německá ekonomika vykázala loni dle předběžných údajů pokles hrubého domácího produktu (HDP) o pět procent. Na ekonomiku našeho západního souseda dopadla pandemie koronaviru a související omezení jak v samotném Německu, tak ve světě. Pokles byl vykázán ve všech hlavních položkách na straně poptávky s jedinou výjimkou, kterou byla i nadále rostoucí spotřeba vlády.
Německá ekonomika vloni klesla o pět procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přesto byl ale pokles HDP za rok 2020 mírnější než v roce 2009, kdy svět čelil velké finanční krizi a německá ekonomika se tehdy propadla o 5,7 procenta. Německý HDP dle předběžných údajů loni klesl o pět procent, což je mírně lepší výsledek oproti tržnímu očekávání, jež pracovalo s propadem o 5,2 procenta.

Vzhledem k dopadům pandemie na ekonomickou aktivitu byl prudký propad HDP nasnadě, reportovaný celoroční výsledek je ale méně dramatický, než čekal finanční trh, a pokles HDP byl mírnější než v roce 2009, kdy svět čelil velké finanční krizi a německá ekonomika se tehdy propadla o 5,7 procenta.

Předběžné údaje o HDP za rok 2020 vykazují výrazný celoroční pokles exportů, spotřeby domácností a investičních výdajů, negativní vliv měl také vývoj zásob. Růst naopak zrychlil v případě spotřeby vlády s tím, jak se vláda snažila ostatní sektory v ekonomice podpořit a omezit tak negativní dopady pandemie.

V rámci investičních výdajů je pak reportován prudký pokles výdajů na kapitálové statky, celoroční růst si naopak zachovaly investice ve stavebnictví. V dlouhodobém kontextu vykázala německá ekonomika v roce 2020 první pokles HDP po desetileté šňůře růstu.

PSALI JSME:
Když už i Němci začnou nezřízeně rozhazovat, je jasné, že je volný trh odepsaný

Předchozí pokles HDP byl spojen právě s rokem 2009 a s velkou finanční krizí – a v roce 2009 byl propad německé ekonomiky ještě dramatičtější, než tomu bylo loni. V roce 2019 činil růst německého HDP 0,6 procenta.

Po kalendářním očištění činil loňský propad HDP 5,3 procenta, i to byl ale lepší výsledek než v roce 2009, kdy se německá ekonomika dle očištěných dat propadla o 5,6 procenta.

Reportovaný celoroční pokles HDP v rozsahu pěti procent znamená lepší výsledek, než se čekalo, což naznačuje možnost pozitivního překvapení ve smyslu výkonu německé ekonomiky za závěrečné čtvrtletí roku 2020. Do roku 2021 německá ekonomika vstoupila s opětovným přitvrzováním omezení v souvislosti s koronavirem, předběžné údaje o HDP za rok 2020 ale naznačují její dobrou odolnost.

Pro letošní rok zatím pracujeme s předpokladem celoročního růstu HDP Německa 4,7 procenta a vždy je namístě připomenout, že dobré zprávy z německé ekonomiky obvykle znamenají příznivou zprávu také pro středoevropský region včetně české ekonomiky, jež je s Německem velmi úzce provázána.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Druhá šokující předpověď pro rok 2021: Německo vytáhne Francii z bryndy

×
  1. Chybějící prachy si Němci veznou ze své kolonie ČR……Zásluhu na tomto má hlavně Václav Klaus! Za všimné prodal všechno co vydělávalo do ciziny.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Trochu jiná recese

Statistici potvrdili, že česká ekonomika zaznamenala v loňském roce pokles o 5,6 procenta. Z číselného pohledu šlo o hlubší recesi, než v roce 2009, kdy se tuzemské hospodářství propadlo o 4,7 procenta. Globální …

Stavebnictví se propadalo i v únoru

Stavebnictví v Česku i letos pokračuje v nastoleném trendu a propadá se. V únoru klesla stavební produkce meziročně o 11 procent, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Propadlo se hlavně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru