
Druhá největší ekonomika na světě čelí vážným hospodářským problémům. Pandemie koronaviru výrazně snížila poptávku v globální ekonomice. Čína proto nemá odbyt pro své výrobky na světových trzích. V důsledku tohoto vývoje Číňané přichází o práci a snižují svou osobní spotřebu. To vede k poklesu domácí poptávky, což prohlubuje negativní ekonomickou spirálu.
Čínská vláda na situaci reaguje výraznými daňovými úlevami a dalšími stimulačními opatřeními. Díky tomu by mohlo dojít ke zlepšení situace v dalších čtvrtletích letošního roku. To ve svém vyjádření potvrdil mluvčí statistického úřadu Mao Shengyong, který očekává, že ekonomická výkonnost Číny ve druhém čtvrtletí bude mnohem lepší, než v prvním čtvrtletí.
Čínská ekonomika za celý loňský rok vzrostla o 6,1 procenta, což bylo nejpomalejší tempo růstu od roku 1990. Tehdy čínská ekonomika vzrostla o 3,9 procenta. Na počátku devadesátých let minulého století byla Čína trestána mezinárodními sankcemi za potlačení protestů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu, což vedlo k ekonomickému zpomalení země.
Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)