Čínský zákaz těžby bitcoinu může vést k růstu jeho ceny

Názor
Pokud by čínské úřady opravdu přistoupily k zákazu těžby kryptoměn, bude to znamenat konec činnosti příslušných těžařů a přesunutí těžebních kapacit do jiných zemí. Čína v současné době těžbě kryptoměn celosvětově dominuje.
Těžbě kryptoměn v současnosti celosvětově dominuje Čína. Foto: Pixabay

Těžba kryptoměn je proces ze své podstaty náročný jak z hlediska nutné kapacity příslušné specializované výpočetní techniky, tak ruku v ruce s tím také z hlediska spotřeby elektrické energie. V jejím rámci takzvaní těžaři ověřují transakce s kryptoměnami typu bitcoinu nebo etherea, za což jakožto odměnu získávají nové jednotky dané kryptoměny.

Zvláště některé oblasti Číny, například Vnitřní Mongolsko, disponují velice levnou elektrickou energií, produkovanou prostřednictvím nepříliš kvalitního, pročež levného uhlí, případně nověji prostřednictvím vodních elektráren, které elektřinu produkují také poměrně levně, zvláště během sezóny dešťů.

Přesun těžebních kapacit do jiných zemí, v úvahu přicházejí třeba Spojené státy či Kanada, by vedl k větší decentralizaci těžby kryptoměn, což je z hlediska rozvoje například bitcoinu příznivé. Čínský zákaz by zvýšil náklady těžby bitcoinu a dalších kryptoměn, což se za jistých okolností může projevit růstem jeho ceny. Ta přitom v posledních dnech vzrostla, momentálně se nachází na čtyřměsíčním maximu, když přesahuje úroveň pěti tisíc dolarů.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bitcoin opět na výsluní. Kvůli aprílovému žertíku?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.