Citelně zdražuje vepřové, ovoce nebo elektřina, centrální banka ale znepokojena není

Názor
Růst cen v oblasti tuzemské výroby byl i letos v září přiměřený a nepředstavuje tak z hlediska České národní banky (ČNB), která ze zákona pečuje o cenovou stabilitu, důvod ke znepokojení, ani důvod k přehodnocení stávajícího základního směřování měnové politiky. Úrokové sazby ČNB se letos zvyšovat nebudou, příští rok je pravděpodobnější jejich snížení než zvýšení.
Epidemie afrického moru prasat se promítá i do cen zemědělských výrobců. Cena jatečných prasat v ČR vzrostla v září meziročně o 24 procent. Foto: Depositphotos.com

Ceny průmyslových výrobců v září rostly meziročně tempem 1,9 procenta, v souladu s očekáváním trhu. V srpnu růst činil 2,1 procenta. Průmyslníky tíží zejména pokračující citelný růst cen energií, zejména elektřiny, meziročně o 7,7 procenta. V potravinářském průmyslu stoupá zejména cena masa a výrobků z něj.

Klíčovým důvodem je epidemie afrického moru prasat, která loni v létě propukla v Číně a od té doby se šíří nejen v Asii, ale částečně i v Evropě. Chovy jsou ve velkém vybíjeny, aby se zamezilo dalšímu šíření epidemie. V Číně meziročně ceny masa zdražují o zhruba 50 procent a země musí zejména vepřové v rostoucí míře dovážet, což vytváří celosvětový cenový tlak, v jehož důsledku stoupá cena masa i v ČR. V Česku se však přidává také třeba růst cen energií nebo mezd.

Epidemie afrického moru prasat se promítá i do cen zemědělských výrobců. Cena jatečných prasat v ČR vzrostla v září meziročně o 24 procent. Zemědělští producenti se nadále utkávají s dopady loňského suchého a letošního kolísavého počasí.

PSALI JSME:
V Číně je morem prasat nakažena až polovina chovů

V důsledku loňské nízké sklizně brambor, jedné z nejhorších v historii ČR, a stále nedobré úrody letošní zdražovaly brambory v září meziročně o bezmála třicet procent, nejstrmější cenový nárůst mají však za sebou. O více než dvacet procent roste cena ovoce, jehož úroda je letos slabší než loni. Suchý a teplý rok 2018 sice nepřál pěstitelům zeleniny, ale sadařům a ovocnářům většinou ano.

Například sklizeň jablek letos meziročně poklesne o třicet procent, kvůli jarním mrazíkům i letním krupobitím. Šlo by tak o jednu z nejhorších sklizní jablek v novodobé historii ČR. Špatná úroda se v cenách jablek projeví postupně, během následujících měsíců. Do ceny pro konečného spotřebitele se ale promítne také například efekt levné polské či italské konkurence, a tedy i tamní letošní úroda jablek.

Právě i kvůli horší úrodě ovoce v ČR letos zdražují pálenky, meziročně zatím o pět až deset procent. Důvodem je kromě relativního nedostatku ovoce k pálení opět také růst cen energií a vody a dalších nákladů. Lze očekávat, že cena pálenek může nakonec letos vyskočit meziročně o deset až patnáct procent.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pálenky notně zdraží. Cena tuzemského ovoce dramaticky roste

Zavřít reklamu ×
  1. Já tomu stejně nerozumím. Přece nebudu jíst něco jiného, když vepřové je nejlepší. Prostě si připlatím stejně jako ostatní. Regulovat ceny podle nabídky a poptávky je sice výsada tržního hospodářství, ale lidi jako já se tržním mechanismům ze zásady nepřizpůsobí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Týden ve znamení předstihových indikátorů

Ve světě bylo klíčovou událostí týdne zveřejnění amerického hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Ten vzrostl v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 1,6 procenta, zatímco trh očekával …

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.