Pálenky notně zdraží. Cena tuzemského ovoce dramaticky roste

Názor
Loňské katastrofální sucho sice nepřálo obilovinám, bramborám či mnohé zelenině, avšak ovocné stromy se doslova prohýbaly kvůli nadúrodě plodů. Letošek bude pro ovocnáře výrazně slabší.
Letos se vypálí méně pálenky, zejména vyhledávané slivovice. Foto: Depositphotos.com

Už se to projevuje v cenách. Kilogram višní vyšel loni v červenci na 8,90 koruny, jak plyne ze statistiky cen zemědělských výrobců Českého statistického úřadu. Letos v červenci stál podle téže statistiky stejný objem višní už 16,30 koruny. To představuje meziroční zdražení o zhruba 83 procent. Kilogram třešní stál letos v červenci 42,60 koruny, loni ovšem jenom 34,30. Třešně tedy jsou meziročně dražší o přibližně 24 procent.

Co se týče švestek, Český statistický úřad reprezentativní statistiku poskytne až v dalších měsících. Sklizeň letos bude oproti loňsku kvůli horšímu počasí opožděná. Ze statistiky Státního zemědělského intervenčního fondu ovšem plyne, že kilogram švestek stál letos počátkem srpna v průměru 14,50 koruny. Loni ve stejnou dobu vyšel kilogram švestek na 12,50 koruny, takže letošní meziroční zdražení představuje šestnáct procent.

Třeba výrobci pálenky se Slovácka ale registrují letos pouze pětinovou až třetinovou úrodu švestek v porovnání s loňskem. Meziroční nárůst ceny švestek tak v dalších letošních měsících bude představovat zřejmě nakonec až desítky procent.

PSALI JSME:
České třešně zná celý svět. Proč je vozíme z Itálie?

Letos se tak také nutně vypálí méně pálenky, zejména pochopitelně vyhledávané slivovice. Ta tudíž zdraží, v průměru zřejmě o deset až patnáct procent. Zdražování bude probíhat postupně, během nadcházejících měsíců.

Celkově ceny ovoce dle dnešní statistiky výrobců v zemědělství oproti loňsku narůstají o více než čtyřicet procent. Markantní nadále zůstává zdražování brambor a zeleniny, ačkoli zdražení zeleniny už je méně výrazné, než zdražení ovoce.

V živočišné výrobě dochází k citelnému růstu ceny jatečných prasat, a to kvůli epidemii afrického moru prasat, která už se z Asie rozšířila až do Bulharska a dalších evropských zemí a hrozí její zavlečení i do Česka.

Výrazněji zdražuje také mléko. Zdražování mléka v nadcházejících měsících zrychlí, pokud se nepodaří vyřešit komplikace způsobené letošním přemnožením hraboše polního. Hlodavec nyní z polí, kde poničil úrodu obilí, přechází na louky, kde hloubením nor a ničením trsů jetele či vojtěšky likviduje krmivo dojnic. Právě to může prodražit produkci mléka.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Bláhový evropský sen o stěhování výroby

Koronavirová pandemie jasně ukázala, jak moc je Evropa závislá na Asii, zejména na Číně a Indii, pokud jde o výrobu zdravotnických přístrojů a vybavení, ale i účinných složek běžně užívaných léčiv. Zatímco v 80. a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: K Jadranu letos nepřijede ani polovina Čechů

Rozhovor
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží.
Rolovat nahoru