Už se to projevuje v cenách. Kilogram višní vyšel loni v červenci na 8,90 koruny, jak plyne ze statistiky cen zemědělských výrobců Českého statistického úřadu. Letos v červenci stál podle téže statistiky stejný objem višní už 16,30 koruny. To představuje meziroční zdražení o zhruba 83 procent. Kilogram třešní stál letos v červenci 42,60 koruny, loni ovšem jenom 34,30. Třešně tedy jsou meziročně dražší o přibližně 24 procent.
Co se týče švestek, Český statistický úřad reprezentativní statistiku poskytne až v dalších měsících. Sklizeň letos bude oproti loňsku kvůli horšímu počasí opožděná. Ze statistiky Státního zemědělského intervenčního fondu ovšem plyne, že kilogram švestek stál letos počátkem srpna v průměru 14,50 koruny. Loni ve stejnou dobu vyšel kilogram švestek na 12,50 koruny, takže letošní meziroční zdražení představuje šestnáct procent.
Třeba výrobci pálenky se Slovácka ale registrují letos pouze pětinovou až třetinovou úrodu švestek v porovnání s loňskem. Meziroční nárůst ceny švestek tak v dalších letošních měsících bude představovat zřejmě nakonec až desítky procent.
Letos se tak také nutně vypálí méně pálenky, zejména pochopitelně vyhledávané slivovice. Ta tudíž zdraží, v průměru zřejmě o deset až patnáct procent. Zdražování bude probíhat postupně, během nadcházejících měsíců.
Celkově ceny ovoce dle dnešní statistiky výrobců v zemědělství oproti loňsku narůstají o více než čtyřicet procent. Markantní nadále zůstává zdražování brambor a zeleniny, ačkoli zdražení zeleniny už je méně výrazné, než zdražení ovoce.
V živočišné výrobě dochází k citelnému růstu ceny jatečných prasat, a to kvůli epidemii afrického moru prasat, která už se z Asie rozšířila až do Bulharska a dalších evropských zemí a hrozí její zavlečení i do Česka.
Výrazněji zdražuje také mléko. Zdražování mléka v nadcházejících měsících zrychlí, pokud se nepodaří vyřešit komplikace způsobené letošním přemnožením hraboše polního. Hlodavec nyní z polí, kde poničil úrodu obilí, přechází na louky, kde hloubením nor a ničením trsů jetele či vojtěšky likviduje krmivo dojnic. Právě to může prodražit produkci mléka.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)