ČNB bude pokračovat v rychlém utahování měnové politiky

Analýza
Tento týden zasedá hned několik centrálních bank. Česká národní banka (ČNB) bude podle nás pokračovat ve svižném tempu zpřísňování své měnové politiky. Na čtvrtečním zasedání očekáváme zvýšení repo sazby o 50 bazických bodů (bb), rizika jsou však vychýlena ve směru ještě většího vzestupu.
Analytici očekávají, že dojde ke zvýšení úrokových sazeb ČNB o 0,50 až 0,75 procenta. Ilustrační foto: FAEI.cz

Bankovní rada se bude zřejmě rozhodovat mezi zvýšením o 50 bb a 75 bb, což potvrzují i odhady analytiků.

Podle agentury Bloomberg osm z 16 oslovených analytiků očekává zvýšení úrokových sazeb ČNB o 50 bb, stejně velká druhá část pak čeká nárůst o 75 bb.

Centrální banka tak bude pravděpodobně i nadále upřednostňovat boj s inflací, která podle nás v první polovině příštího roku vystoupá k šesti procentům. Nejistoty spojené s krizí v automobilovém průmyslu a obnovené šíření koronaviru však může růst sazeb částečně brzdit.

I tak čekáme, že úrokové sazby v prvním čtvrtletí roku 2022 vzrostou na tři procenta. S ústupem aktuálně pozorovaných silných inflačních tlaků naše prognóza následně počítá s postupným snížením repo sazby na 2,5 procenta v průběhu první poloviny roku 2023.

K tandemu středoevropských centrálních bank, české a maďarské, které v důsledku vysoké inflace významně utahují své měnové politiky, se v říjnu přidala také ta polská. Po překvapivém zvýšení základní úrokové sazby o 40 bb na 0,50 procenta očekáváme tuto středu její další vzestup na jedno procento. Konsensus finančního trhu je však nižší, když čeká 0,75 procenta.

Tak či tak, vypadá to, že i polská centrální banka po přechozích ostyších započala cyklus zpřísňování měnové politiky. V pátek zveřejněná inflace za říjen v Polsku dále vzrostla z 5,9 procenta na 6,8 procenta a překonala již tak vysoký konsensus analytiků ve výši 6,4 procenta. Ke konci letošního roku očekáváme základní sazbu polské centrální banky ve výši 1,25 procenta.

PSALI JSME:
Mnoho Poláků si už nepamatuje, co je to inflace. Centrální banka nečekaně zvýšila úrokovou sazbu

Z globálního úhlu pohledu bude sledováno především rozhodnutí amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.), které se uskuteční rovněž ve středu. Předpokládáme, že oznámí počátek snižování objemu nakupovaných aktivit, které by mělo být realizováno už v průběhu listopadu.

Počítáme s tím, že současný měsíční objem nakupovaných aktiv ve výši 120 miliard amerických dolarů bude každý měsíc ponížen o 15 mld. USD (dvě třetiny z tohoto objemu by měly připadat na státní dluhopisy a zbytek na aktiva typu MBS, pozn. aut.).

Ukončit program odkupu aktiv by měl Fed v polovině příštího roku. V jeho druhé polovině by pak podle nás měl začít se zvyšováním úrokových sazeb, na středečním zasedání však ještě nelze od Fedu očekávat nějaké podrobnosti k budoucí trajektorii úrokových sazeb.

PSALI JSME:
Co je to tapering a proč by vás to mělo zajímat

Jejich vývoj se bude odvíjet především od dalšího směřování inflace a také od toho, jak se bude dařit americkému trhu práce. Důležitá data o zaměstnanosti v nezemědělském sektoru, tzv. non-farm payrolls, budou za říjen zveřejněny tento pátek.

Poté, co v předchozích dvou měsících růst zaměstnanosti zklamal, čekáme, že v říjnu opět nabral na tempu. Americká míra nezaměstnanosti by se tak podle naší prognózy měla dále snížit ze 4,8 procenta na 4,6 procenta. V porovnání s předkrizovým obdobím však stále zůstane o zhruba procentní bod výše.

Zasedala Evropská centrální banka (ECB), která podle očekávání neměnila nic na své výrazně uvolněné měnové politice. Její šéfka Lagardeová se vymezila vůči aktuálním očekáváním finančního trhu, které již pro příští rok předpokládají počátek zvyšování úrokových sazeb. ECB i nadále považuje současný vzestup inflace pouze za dočasný. Více bychom se o parametrech nastavení měnové politiky banky pro příští rok měli dozvědět na jejím prosincovém zasedání.

PSALI JSME:
Předčasná diskuse kolem omezování nákupů aktiv ECB

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nezvyklý novoroční zájem o korunu

V posledních letech byl jedním z faktorů vývoje kurzu koruny na přelomu roku rezoluční fond: České banky jsou nuceny do tohoto fondu platit určité částky založené na objemu vkladů jejich klientů k ultimu daného …

Dolar nejsilnější od června 2020

Dobrou kondici americké ekonomiky potvrdily předběžné výsledky amerického hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí. Ty byly pro trhy pozitivním překvapením. K mezičtvrtletnímu růstu HDP přitom nejvíce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.