Předčasná diskuse kolem omezování nákupů aktiv ECB

Názor
K jednacímu stolu dnes zasedne Evropská centrální banka (ECB). Diskuze se bude točit kolem pandemického programu nákupu aktiv (PEPP) a vyhodnocení jeho dosavadní účinnosti. Vzhledem ke stávající míře nejistoty předpokládáme, že se ECB jakýmkoli náznakům o počátku omezování nákupů aktiv bude chtít vyhnout. Pandemický program tak poběží do září ve stávající výši.
ECB nezačne program nákupů aktiv razantněji omezovat dříve, než k takovémuto kroku přistoupí americký Fed. Ilustrační foto: ECB

S jeho ukončováním ECB nebude podle našeho názoru chtít začít dříve, nežli (americká centrální banka, pozn. red.) Fed. Tedy na začátku příštího roku. I pak ale předpokládáme, že konec programu bude ještě vyhlazován navýšením nákupů aktiv v rámci programu APP (Asset Purchase Programme, pozn. red.) a prodloužením TLTRO4 (jehož prostřednictvím zprostředkovává ECB evropským bankám levné financování, pozn. red.), a to do poloviny příštího roku.

S postupujícím oživením ve druhé polovině letošního roku však bude diskuze kolem konce pandemického programu sílit, což bude vytvářet prostor pro růst evropských výnosů a potažmo i těch českých. Na své by si v tom případě měla přijít i česká koruna.

ECB bude na čtvrtečním zasedání diskutovat i novou makroekonomickou prognózu. Ve srovnání s březnovou se rizika posunula jednoznačně směrem dolů. Nový odhad by tak mohl přinést mírně vyšší růst hrubého domácího produktu (HDP) i inflaci pro letošní rok. Míra nejistoty však zůstává vysoká, a tak se ECB jakýmkoli náznakům ohledně možného omezování nákupu aktiv bude snažit vyhnout.

PSALI JSME:
ECB bude vyhodnocovat účinnost pandemického programu

Přestože vakcinace postupuje úspěšně a dochází k ekonomickému oživení, není zatím zcela jasné, jak se bude ekonomika vyvíjet po skončení vládní pomoci. V Německu i Španělsku totiž v posledních měsících výrazně roste počet insolvencí na straně korporátních podniků, přičemž čerpání úvěrů v tomto segmentu také významně pokleslo.

ECB bude také muset vyhodnotit, zda stávající objem nákupů aktiv v rámci pandemického programu stále zajišťuje udržování výhodných podmínek na finančním trhu. S tímto čtvrtletním hodnocením a případnými úpravami objemů nákupů si na sebe ECB podle našeho názoru upletla zbytečný bič. Program sám o sobě poskytuje dostatečnou flexibilitu a potřeba nižších nákupů se tak mohla přirozeně svézt s menší letní aktivitou na trhu.

ECB hodnotila pandemický program naposledy v březnu, kdy se vyjádřila, že bude nakupovat více, aby zabránila nežádoucímu růstu výnosů. Pokud by nyní chtěla nakupovat méně, bude pro ni komunikační výzvou, aby toto oznámení trh nevnímal jako počátek taperingu, neboli omezování nákupů aktiv.

PSALI JSME:
ECB prodlouží program nákupů aktiv

Předpokládáme tak, že ECB ve stávajících objemech nákupů bude raději pokračovat až do září, což je také první možný termín, kdy by se k omezování nákupů aktiv mohla začít vyjadřovat. V té době by totiž již měla mít k dispozici výsledky strategické revize svých nástrojů. Finální rozhodnutí však očekáváme až na prosincovém zasedání.

Celkově předpokládáme, že ECB nezačne program nákupů aktiv razantněji omezovat dříve, než k takovémuto kroku přistoupí Fed (u toho očekáváme na začátku příštího roku snižování tempa o 20 mld. USD měsíčně, pozn. aut.).

S postupující vakcinací, vyšším hospodářským růstem v druhé polovině roku i inflací oscilující kolem dvou procent však bude diskuze o ukončení pandemického programu sílit. To otevře další prostor pro růst evropských výnosů a potažmo i těch českých. Na silnější úrovně by se s tímto vývojem měla svézt i česká koruna.

PSALI JSME:
Fed by mohl naznačit, za jakých podmínek začne omezovat program kvantitativního uvolňování

ECB pandemický program ukončí podle našeho názoru v březnu příštího roku tak, jak je zatím plánováno. Aby zajistila hladký přechod, navýší zároveň stávající program nákupů aktiv APP. Ten v současné době běží v objemu 20 miliard eur měsíčně.

Předpokládáme tedy, že ve druhém čtvrtletí příštího roku bude program APP navýšen na 50 mld. eur měsíčně, ve třetím čtvrtletí opět snížen, a to na 30 miliard měsíčně a na 15 mld. eur v závěrečném čtvrtletí příštího roku.

Zároveň předpokládáme, že program TLTRO4 bude prodloužen do poloviny roku 2022. Ukončení programu APP jsme pak posunuli na červen 2023 místo původního března 2024. V nedohlednu zatím zůstává zvyšování úrokových sazeb. To zřejmě nenastane dříve než v roce 2024. Diskuze o omezování nákupů aktiv však může přinést řadu zajímavých příležitostí.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Co přinese omezování nákupů aktiv? Nakupujte fámy, prodávejte jistotu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Sazby ČNB v červnu zřejmě znovu vzrostou

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Holub v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) uvedl, že podle jeho názoru půjdou v červnu úrokové sazby opět vzhůru. Zároveň však dodal, že současná bankovní rada …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB