ČNB by mohla znovu prodávat výnosy z devizových rezerv. Bude ale mít co?

Názor
Česká národní banka (ČNB) by relativně brzo mohla obnovit svůj program odprodeje (části) výnosů z devizových rezerv. Devizové rezervy centrální banky jsou investovány v různých aktivech, které by měly nést nějaký výnos.
Zhruba 28 procent devizových rezerv ČNB leží v centrálních bankách a u mezinárodních institucí. A zhruba polovina v eurech, takže se záporným výnosem. Foto: Pixabay

V roce 2017 dokonce ČNB cca polovinu (53%) rezerv vyčlenila do investičního portfolia. Toto portfolio by se mělo pouštět do odvážnějších investic (dlouhodobé dluhopisy, akcie…) a nést tak o něco vyšší výnos. Tyto výnosy by za normálních okolností zvyšovaly devizové rezervy.

Vzhledem k tomu, že ČNB patří mezi centrální banky s nejvyšším podílem devizových rezerv na světě, tak nemá úplně potřebu je dále navyšovat prostřednictvím těchto výnosů. Pokud chce zamezit navyšování devizových rezerv, tak může tyto výnosy odprodat do korun.

Tímto způsobem by také centrální banka zvýšila poptávku po korunách, což by pomohlo k jejímu posílení. Teoreticky by tak centrální banka odprodejem výnosů z devizových rezerv strefila hned dva cíle: Nezvyšovat rezervy a podpořit neposilující korunu.

PSALI JSME:
Euro jako ochrana proti našim vlastním selháním?

Otázka je, zda ČNB bude mít co odprodávat. Krátkodobě bude záležet, jaké výnosy centrální banka ze svých rezerv bude mít. Je jasné, že tříprocentní výnos, jako v roce 2012, tady už dlouho nebyl. A hned tak nebude. V posledních letech spíše dosahoval jednoho procenta. A naše propočty ukazují, že výnos za loňský rok byl lehce záporný.

Proč tomu tak je? Za prvé 28 procent devizových rezerv leží v centrálních bankách a u mezinárodních institucí. A zhruba polovina v eurech, takže se záporným výnosem. Za druhé zhruba deset procent rezerv je v akciích, které ke konci roku poklesly o cca 15 procent. Zbytek portfolia (USD sazby, výnosy z dluhopisů) nemohly vykompenzovat tyto ztráty.

PSALI JSME:
Jak „vytunit“ centrální banku?

Oživení na akciích v letošním roce doposud upsalo tři čtvrtiny ztráty akciového portfolia ze závěru roku. Záporný výnos úložek v eurech ale zůstane celý letošní rok. Takže to nebude žádná hitparáda ani v letošním roce. Takže i kdyby ČNB rozhodla o obnovení programu odprodeje výnosů z devizových rezerv, tak aktuálně by neměla co odprodávat. Dokonce bychom mohli vtipkovat, že by rámci tohoto programu musela nakupovat rezervy, aby dorovnala ztrátu.

Pokud by se výnos vrátil mezi jedno až dvě procenta, tak by ČNB mohla ročně prodávat 30-60 miliard korun. Pro srovnání: Aktuální poptávka po korunách plynoucí z reálné ekonomiky (bilance běžného účtu a přímých zahraničních investic) je cca 110 mld. Kč. Takže odprodejem výnosů by centrální banka mohla poptávku po českých korunách významně zvýšit a pomoci české měně snížit její podhodnocení. Musí ale počkat, až její rezervy ponesou zajímavější výnos.

Autor je hlavní ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zlato.cz: Maďarsko v říjnu desetinásobně zvýšilo svůj zlatý poklad

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Jak inflace zamává s nemovitostmi?

Podnikoví manažeři si teď často stěžují: V médiích se málo píše o prudkém zdražování, jemuž čelíme. Odpověď je nasnadě. Dokud se růst cen materiálů, od dřeva přes plasty po ocel, kromě výrobních cen nepromítne také …

Kdo bude mít vyšší čistou mzdu za červenec?

Rodiny s více dětmi stále čekají, jak dopadne finální podoba legislativy, která zvyšuje daňové zvýhodnění. Čistá mzda by se měla zvýšit rodinám se dvěma a více dětmi. Původní sněmovní návrh počítal s účinností od 1. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru